Deputatul PSD Mihai Fifor, despre decizia CCR: „Cineva se joacă, insistent, cu focul pe lângă butelie”

0
Publicat:

Deputatul PSD Mihai Fifor critică dur hotărârea Curții Constituționale prin care declarațiile de avere nu vor mai fi publice, avertizând că această măsură riscă să submineze încrederea în instituțiile statului și să afecteze transparența funcțiilor publice.

Deputatul PSD Mihai Fifor critică hotărârea Curții Constituționale FOTO: Arhivă
Deputatul PSD Mihai Fifor critică hotărârea Curții Constituționale FOTO: Arhivă

Curtea Constituțională a României (CCR) a decis joi că declarațiile de avere și de interese ale demnitarilor nu vor mai fi publicate pe site-ul Agenției Naționale de Integritate (ANI) sau pe alte pagini oficiale ale instituțiilor publice. De asemenea, nu va mai fi obligatorie menționarea veniturilor și bunurilor deținute de soți și copii.

Decizia este definitivă și obligatorie, ceea ce înseamnă că aceste documente, până acum publice, vor fi ținute la secret.

Fifor: „Transparența nu e negociabilă”

Reacția nu a întârziat să apară din partea liderului PSD Arad, deputatul Mihai Fifor, care consideră hotărârea CCR un risc major pentru încrederea cetățenilor în clasa politică.

Nu pot să nu remarc faptul că pare că cineva se joacă, insistent, cu focul pe lângă butelie”, a declarat Fifor, într-o postare pe Facebook.

Deputatul atrage atenția că transparența este un principiu fundamental al democrației: „Transparența nu e negociabilă. Este un principiu de bază al oricărei democrații funcționale, pe care îl asumi atunci când asumi o poziție de demnitate publică sau o funcție public”.

Apel către Parlament: intervenție legislativă de urgență

Fifor solicită intervenția rapidă a Parlamentului pentru a corecta „breșa legislativă” creată de această decizie: „Cred că este imperativ ca Parlamentul să intervină de urgență, pentru a corecta această breșă legislativă și a garanta, prin lege, dreptul românilor de a ști cine îi conduce, ce avere are și ce interese reprezintă”.

El subliniază că o astfel de lipsă de transparență nu face decât să amplifice criza de încredere în instituții și în clasa politică: „Parcă cineva vrea, cu tot dinadinsul, să adâncească și mai mult criza de încredere în instituțiile fundamentale ale statului și în clasa politică în ansamblul ei”.

Declarațiile de avere, în continuare publice, cel puțin pentru unii

În ciuda deciziei CCR, Mihai Fifor anunță că va continua să își publice declarațiile de avere și de interese: „Respectul față de cetățeni începe cu transparența. Iar cine fuge de ea nu are ce căuta în funcții publice. Eu, unul, voi continua să îmi fac publice declarațiile de avere și de interese.”

În aceeași linie, și Sorin Grindeanu, președintele interimar al PSD, a declarat că își va publica în continuare declarațiile de avere, chiar și după hotărârea Curții Constituționale.

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite