Putin contra Europei: agenți de sacrificiu, sabotaje, crime

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Peste 40 de operațiuni ale serviciilor secrete ruse comise în Europa în 2024 au fost documentate de cercetători. În 2021, înainte de invadarea Ucrainei, fuseseră doar trei în tot anul. Ce urmărește Moscova?

Convorbirile unor ofiţeri de rang înalt din Germania au fost interceptate de serviciile secrete ruse
Convorbirile unor ofiţeri de rang înalt din Germania au fost interceptate de serviciile secrete ruse

Acte de sabotaj împotriva livrărilor de arme occidentale pentru Ucraina, propagandă pro-rusă și chiar crime: lista operațiunilor serviciilor secrete ruse în Europa devine tot mai lungă. De la începutul războiului de agresiune împotriva Ucrainei, în februarie 2022, numărul cazurilor a crescut constant, indică un studiu realizat la o universitate din Țările de Jos.

Potrivit coordonatorului studiului, Bart Schuurman, constatările echipei reprezintă un ”semnal de alarmă” pentru factorii de decizie politică din Europa. Expertul în securitate supervizează grupul de cercetare pentru terorism și violență politică din Universitatea Leiden.

Atentate teroriste împotriva aviației civile

Rusia nu este responsabilă doar pentru ”pagube semnificative aduse infrastructurii energetice și de telecomunicații europene”, ci și pentru ”atentate teroriste împotriva aviației civile și amenințări la adresa serviciilor publice, care ar putea pune în pericol mii de oameni”, afirmă Schuurman.

Atacul incendiar asupra unui container aeriană de marfă al companiei germane de logistică DHL, comis chiar înainte ca acesta să fie încărcat într-un avion, arată că presupușii instigatori ruși sunt dispuși să accepte și victime omenești. Kremlinul folosește, la fel ca în Războiul Rece, întregul arsenal de măsuri specifice polițiilor secrete, afirmă Gerhard Conrad, fost agent al Serviciului Federal de Informații al Germaniei (BND), într-un interviu pentru DW.

Este vorba, spune Conrad, atât despre ”intimidarea populației”, cât și despre ”activități de spionaj orientate către obiective cu relevanță militară - de la industria de armament până la locațiile Bundeswehr-ului”.

”Agenți de unică folosință”

Fostul agent de informații face parte în prezent din conducerea asociației Gesprächskreis Nachrichtendienste in Deutschland (”Grup de discuții despre serviciile secrete din Germania”). Colegi de-ai lui, retrași din activitate, se pot reuni aici pentru a vorbi mai deschis decât profesioniștii activi din sistem.

O noutate, spune Conrad, este recrutarea așa-numiților ”agenți de unică folosință” (”Wegwerf-Agenten”), adesea simpatizanți ai Rusiei, racolați în statele UE în schimbul unor sume de bani lichizi. Misiunea acestora este să provoace agitație sau destabilizare. Dacă astfel de persoane sunt deconspirate, paguba pentru serviciile secrete ruse este minimă.

Platformele de socializare sunt deseori ţinta unor campanii de manipulare
Platformele de socializare sunt deseori ţinta unor campanii de manipulare


În Germania, înainte de alegerile pentru parlamentul federal (Bundestag) a fost observată o creștere a acestor acțiuni de tip gherilă comise de sabotori ocazionali. Rusia recrutează tot mai frecvent asemenea ”spioni amatori”, inclusiv pentru supravegherea cu drone a unor locații militare.

Pericol hibrid sporit din partea Rusiei pe termen lung

Amenințarea tot mai mare din partea Rusiei nu a devenit vizibilă abia din 2022, afirmă fostul agent Conrad, ci chiar din 2014. Atunci, după revoluția pro-europeană de pe Maidan, Rusia a anexat peninsula ucraineană Crimeea și a trimis soldați în regiunea Donbas, în estul Ucrainei.

Oamenii din Europa trebuie să înțeleagă că această amenințare din partea Rusiei nu va dispărea mâine, este convins fostul angajat al BND. Germania și Europa trebuie să se pregătească pentru o apărare pe termen lung împotriva agresiunilor hibride. Statele membre ale UE trebuie să se înarmeze nu doar militar, ci și în privința capacităților serviciilor de informații.

”Pentru asta este nevoie de mult personal, de multe mijloace tehnice și de instrumente juridice, pentru a putea identifica din timp aceste structuri de atac”, explică Conrad. Doar astfel pot fi recunoscute la timp atacurile hibride ale Rusiei.

Frank Hofmann - DW

Opinii

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite