La „Sunt moldoveancă şi...punctum!”, mai trebuie o virgulă
0Cetăţenia română pentru românii din stânga Prutului este un drept, nu o favoare, o ştie toată lumea. Numai că ea se acordă de mai mulţi ani cu ţârâita, anevoios, iar cel care intră în Europa prin România o face printr-o poartă cam strâmtă, care ba se deschide, ba se închide. A comenta această realitate, care nu depinde doar de România, e de prisos.
Acest mod de a proceda a dat satisfacţie ruşilor, dar şi comuniştilor de la Chişinău aflaţi vremelnic la putere, cărora le este teamă de o depopulare a Rebuplicii Moldova, care ar atrage după sine o întrebare obsedantă din partea autorităţilor locale: „Şi noi pe cine mai conducem?”
Acelaşi mod de a proceda a transformat obţinerea paşaportului românesc într-un fel de vânătoare, în care corupţia a avut din plin, şi are încă, rolul ei. În rândul vânătorilor s-au aşezat la coadă şi persoane care erau interesate doar să treacă Prutul pentru a ajunge pe malul Senei.
Acest lucru s-a ştiut de la bun început, dar autorităţile române, călăuzite de înţelegere şi înţelepciune faţă de fraţii basarabeni, s-au făcut că nu observă o realitate împotriva căreia nu se poate lupta. Când se eliberează un paşaport românesc, nu trebuie să treci prin faţa unui detector de minciuni.
Dacă s-ar putea imagina un sondaj de opinie în materie, nu ar fi exclus ca cel puţin 50% din noii cetăţeni români să fi acţionat în scopul amintit doar dintr-un interes personal, dintr-un calcul care nu are nicio legătură cu o atitudine cel puţin binevoitoare faţă de România.
Acest adevăr a ieşit la suprafaţă zilele trecute, când o fătucă din Basarabia, cu râvnitul paşaport fluturat în aer a spus clar de ce a luptat pentru obţinerea lui: ca să ajungă în Europa. A mai adăugat că ea nu este româncă, ci moldoveancă şi...punctum.
Altfl spus, „V-am păcălit, români fraieri ce sunteţi!”. Comentariile din mass-media relevă că autorităţile române s-au cam supărat pe comportamentul fătucii şi se pregătesc să ia ceva măsuri, eventual să-i retragă cetăţenia română.
Dacă acest demers va fi dus până la capăt, se va produce o eroare de proporţii. Autorităţile de la Bucureşti vor pica într-o capcană întinsă anume de laboratoarele de propagandă moscovite, care încearcă mereu să tulbure apele Prutului, devenite tot mai limpezi parcă în ultimul timp.
În fapt, „Sunt moldoveancă şi ...punctum” este expresia cea mai fidelă a teoriei moldovenismului inventată la Kremlin şi propagată mai ales prin intermediul regimului Voronin, cu care am dorit să ne împrietenim, dar am eşuat într-un mod penibil.
Este limpede că fata respectivă n-a vorbit din proprie iniţiativă, în bătaie de joc la adresa românilor, ci a fost asistată de păpuşari iscusiţi, care aşteaptă următoarele:
- Măsuri dure, emoţionale din partea autorităţilor române;
- Reacţii pe măsură ale liderilor de la Chişinău şi alterarea relaţiilor bilaterale.
Pentru a-şi implementa mai departe strategiile sale în zonă, Federaţia Rusă are nevoie de o Românie tot mai slăbită în plan intern, iar în plan extern, printre altele, de o dezbinare tot mai accentuată în relaţia cu Republica Moldova. Ultimele declaraţii ale vicepremierului Dmitri Rogozin constituie un argument în plus în sprijinul acestei idei. Nu trebuie ignorat faptul că ceea ce îşi propun ruşii este uşor de realizat, atâta timp cât, la Bucureşti, palatele, dar şi instituţiile, au început să-şi dea foc în mod reciproc, mergându-se tot mai mult pe nefericita spusă: „După noi, potopul!”.