Dacă premierul Bolojan nu-i demite pe Anastasiu şi pe David, îşi pierde credibilitatea în faţa românilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Nu este de acceptat că premierul Bolojan a închis ochii la faptele penale ale lui Dragoş Anastasiu, vicepremierul Guvernului. Faptul că a avut doar calitatea de martor în procesul cu ANAF, în care a fost condamnată Angela Burlacu, funcţionara ANAF care a protejat firmele lui Anastasiu pentru o mită de 110.000 euro, derulată de a lungul 8 ani, nu-l scuză de fapta penală „darea de mită”.

FOTO: Facebook
FOTO: Facebook

Infracțiunea prevăzută în Codul Penal este dare şi luare de mită, şi nu este clar de ce, juridic, Anastasiu a avut doar calitatea de martor. Nu vreau să mă gândesc la „influenţarea” procurorilor pentru această decizie.

Indiferent de finalul procesului, Anastasiu se face vinovat de „dare de mită”, infracţiune prevăzută în CP şi sancţionabilă cu ani grei de închisoare. Sunt nenumărate speţe în care cei vinovaţi de „dare de mită” au primit ani grei de închisoare.

Problema este că la nivelul înalt al funcţiei actuale pe care o deţine Anastasiu, nu poate cere „curăţarea” aparatului de stat când al  însuși l-a „murdărit” cu asupra de măsură. Nu este clar cum premierul Bolojan nu înţelege un lucru simplu, invocarea soluţiei procesului nu-l absolvă pe Anastasiu de vina morală, rezultată dintr-o vină penală.

Bolojan cere populaţiei sacrificii, să aibă încredere că el vă restabili ordinea şi disciplina în administraţia centrală şi locală, eliminarea corupţilor din funcţiile statului. Şi cine face această curăţenie? Anastasiu, un corupt şi el, prin darea de mită, chiar dacă, nu se ştie prin ce mijooace, procurorii nu l-au acuzat de dare de mită.

Adică, dacă ce a făcut el era „normal şi moral”, atunci de ce nu este „normal şi moral” ce fac astăzi funcţionarii de la înalte niveluri, pe care Anastasiu vrea să-i dea afară pentru că se dedau la infracţiuni, asemănătoare cu aceea de care a scăpat el?

Ilie Bolojan are nevoie de sprijinul populaţiei în lupta cruntă pe care o duce cu structurile corupte ale administraţiei. Dacă nu-l demite pe Anastasiu, nu mai are nicio şansă să-şi menţină credibilitatea de care se bucură.

Ministrul Daniel David

Ministrul David a cenzurat, modificat, un raport al IȘE (Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei), care nu-i convenea pentru că era în contradicție cu părerea sa şi a guvernului referitoare la modificările aduse normelor profesorilor şi numărului de elevi la clase, pentru scăderea deficitului bugetar.

Este rolul ministrului să aplice politica guvernului, dar nu de a pune pumnul în gura subalternilor săi. Sunt mulți oameni cunoscuți în spaţiul public, Radu Gologan, Mircea Miclea, care au criticat măsurile guvernului pe Educaţie. Şi ce este cu asta? Nu au capacitatea instituţională să le blocheze sau modifice.

Conducerea IȘE are dreptul să-şi expună public opiniile, chiar contrare cu cele ale ministrului, fără să fie sancţionată pentru lipsa subordonării faţă de ministru. Iar ministrul a modificat comunicatul IȘE, ca lumea să creadă că institutul susţine opiniile lui, ceea ce de departe nu este cazul. Ce facem, suntem în ţara lui Putin sau a lui Hitler, în care nimeni nu are voie să mişte în front, în afara opiniilor şefului? Unde este democraţia în care oamenii sunt liberi să-şi expună părerile, chiar în contradicţie cu ale şefilor? Mai rămâne să-i dea afară din funcţii!

Ministrul îşi duce politică mai departe, fără să ţină cont de părerile contrare ale unor instituţii subordonate, care nu-l pot bloca în aplicarea politicilor guvernului. Doar îşi expun şi ei părerile. Unde este „crima”?

Premierul Bolojan nu are dreptul să închidă ochii la aceste două cazuri ieşite din comun ale membrilor cabinetului său. Dacă nu-i demite pe cei doi, pierde susţinerea populaţiei, fără de care nu văd cum şi-ar duce la bun sfârşit misiunea cu care a venit în fruntea guvernului.

Opinii

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite