UPDATE VIDEO Învinse de iadul alb, autorităţile vasluiene au cerut ajutorul din alte judeţe.  Trei drumuri naţionale închise şi peste 40 de localităţi fără energie electrică

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Poliţiştii au fost scoşi în trafic pentru a opri maşinile până la curăţarea drumului FOTO: adevarul
Poliţiştii au fost scoşi în trafic pentru a opri maşinile până la curăţarea drumului FOTO: adevarul

DN 24 A, cel care face legătura dintre judeţele Vaslui şi Iaşi, este blocat, duminică dimineaţă, pe o distanţă de câţiva kilometri din cauza zăpezii.

Ora 20:09 Situaţia s-a înrăutăţit în judeţul Vaslui. Potrivit ultimei raportări trimise de Comandamentul de iarnă,  din cauza viscolului, în acest moment sunt închise DN 24 vaslui-Codăeşti, DN 27 Vaslui-Bacău şi DE 581 Crasna-Albiţa. De asemenea, traficul rutier a fost blocat şi pe următoarele drumuri judeţene: DJ 247 Codăeşti-Dăneşti, DJ 248 A Todireşti-Rafaila, DJ 244 H Viişoara-Banca, DJ 244 D Huşi-Buneşti şi DJ 207 H  punctul de la Chiţoc. 

Serviciul de Ambulanţă a Judeţului Iaşi a trimis un autovehicul cu şenile pentru a transporta o gravidă din localitatea Lacul Babei, comuna Bogdana.

Pentru a face, cât de cât, faţă situaţiei, prefectul Radu Renga a solicitat ajutorul colegilor de la Buzău care vor trimite un autocamion cu şenile pentru intervenţiile medicale în satele izolate. 

De asemenea, Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale-secţia Iaşi a trimis o autofreză, iar în curând va junge un autovehicul similar de la secţia Brăila.

Ultima raportare făcută de E-ON Moldova arată că, la această oră, 44 de localităţi din judeţ nu au energie electrică. 

Ora 14:45 Pompierii au salvat viaţa unui bărbat care venea dinspre o pădure şi dorea să ajungă acasă în localitatea Micleşti. În timp ce se deplasau spre Codăeşti, acolo unde peste 30 de persoane rămăseseră blocate în maşini, bărbatul a fost observat de pompieri care l-au luat cu ei în maşină. Acesta le-a spus salvatorilor că dorea să ajungă acasă şi abia mai putea merge din cauza degerăturilor de la mâini şi picioare.

Ora 14:30 În acest moment, 27 de localităţi din zonele Roşieşti-Crasna şi Munteni-Bleşca au rămas fără curent electric, echipele E-ON muncind din greu încă de dimineaţă să rezolve furnizarea energiei electrice.

Ora 12:27 Graţie intervenţiei militarilor, toate persoanele ale căror maşini au rămas blocate pe DN 24, la Codăeşti, au fost transportate la Centrul de zi din localitatea Soleşti, unde vor primi alimente şi ceai cald.

Ora 12:08 Prefectul judeţului Vaslui, Radu Renga, a cerut ajutorul armatei. Astfel, UM 01776 din Huşi intervine, în acest moment, cu 15 militari, o autospecială cu 3 punţi şi un autocamion pentru a da o mână de ajutor pe DN 24, în zona Codăeşti, acolo unde peste 25 de autovehicule şi un microbuz au rămas blocate.

Ora 11:20 O persoană bolnavă din localitatea vasluiană Corni Albeşti, care avea nevoie de oxigen, a fost transportată cu un tractor pus la dispoziţie de primăria din localitate până la DE 581 de unde a fost preluată de o ambulanţă şi dusă la Spitalul Judeţean de Urgenţă pentru a primi îngrijiri medicale. 

Ora 10:50 Pompierii vasluieni au fost solicitaţi să intervină pentru deszăpezirea mai multor autovehicule blocate pe DN 24 A în zona Micleşti, în dreptul Movilei lui Burcel.

Ora 10:43 Şi DN 2F, care face legătura cu judeţul Bacău, s-a închis. Mai mulţi conducători auto au cerut ajutorul autorităţilor după ce maşinile lor s-au împotmolit în localitatea Dragomireşti. „Eu am reuşit, după o oră de chin, să trec de serpentinele de la Dragomireşti. Erau vreo trei autoturisme mici şi încă vreo două autovehicule mai mari care au rămas blocate. În judeţul Bacău, situaţia este multmai bună“, ne-a declarat Florin, şoferul unei societăţi de telefonie.

Potrivit ultimelor informaţii, prefectul a plecat pe teren pentru a vedea cum decurg lucrările de deszăpezire ale drumarilor. De mai bine de două ore, peste 20 de autoturisme sunt blocate în localitatea Soleşti din cauza stratului mare de zăpadă care s-a depus în această noapte.

Probleme sunt şi pe două drumuri judeţene, unde circulaţia se efectuează cu dificultate. Mai mult, azi noapte, pe DJ 247 Codăeşti-Dăneşti, 9 persoane care au rămas înzăpezite au primit ajutoare din partea pompierilor care s-au luptat cu troienele aproape toată noaptea.

„Toată lumea să pună mâna pe lopeţi“

Conducerrea Consiliului Judeţean (CJ) Vaslui a tras un semnal de alarmă tuturor primarilor pe care i-a atenţionat să pună mâna pe lopeţi. Edilii  sunt îndemnaţi să participe activ la deszăpezirea drumurilor comunale şi săteşti, astfel încât, oamenii să nu rămână blocaţi în omăt. De asemenea, ambulanţele trebuie să aibă drum liber până la pacienţi.

„Rog primarii să nu stea să aştepte ca utilajele de deszăpezire să vină pe drumurile comunale până acestea se blochează. Sunt drumurile judeţene care au prioritate, iar pe edili îi sfătuiesc să pună mâna pe lopeţi că nu e de joacă. Trebuie să tratăm serios această problemă a zăpezii pentru că nu putem glumi cu vieţile oamenilor", a spus Corneliu Bichineţ, vicepreşedintele CJ Vaslui.

Vaslui

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite