Principalele probleme ale municipalităţii bârlădene: maidanezii şi gropile

0
Publicat:
Ultima actualizare:

La şedinţa preşedinţilor asociaţiilor de proprietari din Bârlad cu reprezentanţii Primăriei au fost expuse problemele cu care se confruntă cetăţenii oraşului

Şedinţa a fost convocată luni, 10 noiembrie, în sala de consiliu din cadrul Primăriei Bârlad şi au luat parte 25 din cei 36 de preşedinţi de asociaţie. Fiecare şi-au expus pe rând problemele strigente ale asociaţiei şi au solicitat sprijinul serviciilor din subordinea Primăriei Bârlad pentru remedierea lor.

În afară de curăţenia de toamnă (strângerea frunzelor dintre aleile blocurilor şi toaletarea copacilor), majoritatea reprezentanţilor asociaţiilor s-au plâns de numărul mare de câini comunitari şi de gropile din trotuare.

“S-au împuţinat maidanezii la un moment dat şi au apărut dintr-o dată. Din octombrie s-au înmulţit haitele”, a comentat unul dintre preşedinţii de asociaţie.

De acelaşi lucru s-au plâns şi ceilalţi. Cei mai mulţi au atenţionat că sunt multe scări de bloc unde se adună băltoace de apă după fiecare ploaie: “A fost reparat trotuarul şi a fost nălţat. Aleea care duce spre scara blocului nu a fost reparată şi se adună apă”.

Probelemele asociaţiilor au părut trase la indigo, toţi preşedinţii semnalând aceleaşi nereguli.

Răspunsul viceprimarului Marin Bunea şi al Olgăi Ungureanu, şef serviciu Gospodărie Comunală a fost unul pentru toţi. Gropile din trotuare vor fi plombate cu prima ocazie. Cât priveşte maidanezii, lucrurile stau altfel. “Legea nu ne mai permite să eutanasiem câini. Pe măsură ce se eleiberează locuri în padocuri vor fi aduşi alţi maidanezi”

Vaslui

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite