Ajutoare pentru persoanele afectate de inundaţii
0
ISU Mehedinţi împreună cu Crucea Roşie au desfăşurat, marţi, o acţiune de întrajutorare a patru persoane care se află într-o locuinţă modulară, ca urmare a inundaţiilor produse în noaptea de duminică spre luni.
Pompierii au acordat sprijin pentru transportul alimentelor neperisabile, a unor saci de dormit, dar şi a unui frigider donat de Crucea Roşie, în vederea păstrării alimentelor în bune condiţii de către persoanele afectate.
„Pompierii şi Crucea Roşie s-au mobilizat şi, aşa cum ştiu de fiecare dată să ofere sprijin necondiţionat, au întins o mână de ajutor celor 4 persoane care locuiesc în condiţii grele, în locuinţa modulară, dar şi altor 2 persoane, tată şi fiu, care au avut de suferit de pe urma inundaţiilor”, spune Ramona Nistor, purtătorul de cuvânt al ISU Drobeta.
Activitatea s-a desfăşurat în cadrul parteneriatului bazat pe principiul solidarităţii, încheiat între ISU Mehedinţi şi Crucea Roşie Filiala Mehedinţi.