Afaceri ilegale cu bilete de transport ale persoanelor cu handicap. Funcţionar prins cu mita în chiloţi
0
Mii de bilete de transport destinate persoanelor cu handicap au fost decontate ilegal de o grupare din care făcea parte şi un angajat al Direcţiei de Asistenţă Socială. Statul român a fost astfel păgubit cu sute de mii de lei, spun procurorii.
Judecătorii Tribunalului Constanţa au motivat zilele acestea sentinţa prin care un funcţionar public al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Tulcea a fost condamnat la 5 ani de închisoare pentru luare de mită şi fals în înscrisuri. Sentinţa, în primă instanţă, a fost dată la finalul lunii iulie 2021.
În perioada 2009-2013, la DGASPC Tulcea au fost decontate ilegal bilete de călătorie acordate cu titlu gratuit persoanelor cu handicap. Aceste bilete au fost procurate cu ajutorul Elenei J. (şefa Compartimentului Evidenţă şi Plată Persoane Adulte cu Handicap), ele având la bază documente falsificate.
Astfel persoane cu gradul I de handicap, netransportabile, apăreau în documente ca făcând călătorii în Iaşi, Focşani sau alte oraşe din ţară. În realitate, bolnavii şi însoţitorii legali nu părăsiseră localitatea şi nici nu ştiau că cineva a solicitat bilete de călătorie în numele lor.
Zoiţa S. juca rolul de intermediar între firma de transport şi DGASPC. Totodată, se ocupa de găsirea unor beneficiari ai dreptului de a călători gratuit şi de întocmirea în fals a cererilor pentru eliberarea biletelor. Şi ea a fost condamnată în prima instanţă la 3 ani de închisoare cu executare pentru dare de mită şi fals.
Anchetatorii spun că peste 31.000 de bilete emise în perioada cercetată sunt vizate de a fi fost decontate ilegal.
Cum funcţiona „afacerea”
Conform procedurilor interne ale DGASPC Tulcea, modalitatea eliberării legitimaţiilor şi biletelor gratuite de călătorie era următoarea: persoana cu handicap sau un reprezentant al acesteia (care putea fi orice persoană) se prezenta la ghişeu o copie de pe buletinul persoanei cu handicap şi o copie de pe certificatul de încadrare a acesteia în grad de handicap şi completa o cerere tipizată; cererea ajungea la un funcţionar cu atribuţii în gestionarea biletelor şi legitimaţiilor de călătorie care calcula numărul biletelor de care beneficia persoana cu handicap şi completa numele beneficiarului pe bilete sau /şi pe legitimaţie, după caz, pe care le înainta chiar Elenei J. care le semna.

Sediul DGASPC Tulcea - foto: Călin Gavrilaş
Doar că, cele două femei condamnate în prima instanţă, identificau persoanele cu handicap care nu au depus cereri pentru eliberarea acestor bilete de călătorie. Întocmeau în locul lor cererile, iar Zoiţa le depunea la biroul de relaţii cu publicul al DGASPC Tulcea. De partea cealaltă, angajata Asistenţei Sociale urgenta eliberarea biletelor de transport pe care chiar ea le semna.
Firma de transport deconta de la stat în medie 70 de lei pe o călătorie din care 15 lei reveneau funcţionarei DGASPC Tulcea şi aceeaşi sumă revenea şi intermediarului. O persoană cu handicap are dreptul la 6 sau 12 bilete de călătorie gratuite pe an.
Cu mita în chiloţi
Văzând că an de an cerea pentru bilete creşte, directorul DGASPC Tulcea a intrat la bănuieli şi a început să pună întrebări în instituţie. A observat imediat că lucrurile nu sunt legale şi a sesizat anchetatorii. În acelaşi timp, pentru a face şi mai mulţi bani din această operaţiune, cele două femei l-au contactat pe director propunându-i să fie parte din „afacere”. Chiar i-au dat şi 1.800 de lei mită la o întâlnire ce a avut loc într-o cofetărie din Tulcea.
După întâlnire, Zoiţa a contactat o persoană de la firma de transport pentru a-i spune că operaţiunea ia amploare şi va ajunge la 10.000 de bilete pe an. „Vreo zece mii de kilograme trebuie să pregătim. Hai de capul meu. De acum încolo, 10 mii de kilograme să te gândeşti”, se arată în interceptările depuse la dosar.
În aprilie 2013, când anchetatorii au descins în birourile DGASPC Tulcea, Elena a fost prinsă în flagrant cu suma de 3.000 de lei luată mită în aceeaşi zi de la Zoiţa. Banii erau ascunşi în chiloţi, se arată în rechizitoriu.
„Banii care au fost găsiţi asupra mea, erau banii mei proveniţi în urma vânzării unor bijuterii – 1.500 de lei şi salariul 1.500 de lei din salariu. Suma de bani nu a fost găsită în lenjeria intimă aşa cum se susţine, ci era într-un buzunar de la spatele pantalonului peste care aveam o bluză de mătase lungă, nefăcând buzunarul vizibil.”, a declarat funcţionarul public în faţa judecătorilor. Ea a respins toate acuzaţiile care i se aduc.
Judecătorii Tribunalului Constanţa nu au crezut explicaţiile funcţionarei, mai ales că la percheziţia domiciliară s-au găsit dosare întregi cu documente ale persoanelor cu handicap şi alte bilete de călătorie.
Conducerea DGASPC Tulcea a transmis pentru „Adevărul” că o va suspenda pe funcţionara coruptă.
Vă recomandăm să mai citiţi:
Comisarii „tramvai“: comisioane pentru criminali şi proxeneţi aflaţi după gratii
Comisar la Penitenciarul Tulcea, prins în flagrant când lua mită. Ce promitea în schimbul banilor