Primul termen din dosarul de incompatibilitate al senatorului PSD. Umătorul termen din proces, în septembrie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Matei Suciu

Curtea de Apel Timişoara a programat, ieri, primul termen în dosarul în care senatorul PSD, Matei Suciu contestă decizia Agenţiei Naţionale de Integritate prin care este declarat în conflict de interese.

Declarat incompatibil de Agenţia Naţională de Integritate (ANI), alături de alţi 32 de parlamentari, dintre care trei din Timiş, senatorul PSD Matei Suciu a contestat raportul ANI în instanţă. Procesul în care Suciu solicită anularea documentului prin care a fost declarat incompatibil se judecă la Curtea de Apel Timişoara, unde ieri a fost programat primul termen din dosar.

Procesul a început cu o amânare, următorul termen fiind stabilit pentru luna septembrie. Matei Suciu nu s-a prezentat la proces, acesta fiind reprezentat de avocatul său, Roxana Jurjuţ. „Raportul ANI nu este definitiv. S-a stabilit un nou termen pentru 17 septembrie. Vom vedea atunci ce va hotărî instanţa. Astăzi am invocat o excepţie prin care am arătat că întâmpinarea Agenţiei Naţionale de Integritate a fost depusă tardiv”, a declarat avocatul Roxana Jurjuţ.

Senatorul Matei Suciu a fost acuzat de incompatibilitate de ANI pentru faptul că în perioada 19 decembrie 2012 – 9 ianuarie 2014, a deţinut, simultan, funcţia de senator şi calitatea de administrator al S.C. SUMNICOM S.R.L. şi al S.C. FERMA VEGETAL S.R.L.  Inspectorii ANI au reţinut şi o posibilă săvârşire a infracţiunii de fals în declaraţii, pentru că Suciu nu a menţionat în declaraţia de interese, depusă în calitatea de senator, funcţia de administrator al celor două firme. În procesul deschis la Curtea de Apel Timişoara, Suciu a contestat raportul ANI, arătând că firmele la care se face referire nu mai erau active în momentul în care a fost ales senator. 

Timişoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite