Film despre „Experimentul Piteşti” lansat la Timişoara
0Filmul „Demascare” în regia lui Nicolae Mărgineanu, după scenariul de Alin Mureşan, va fi lansat astăzi la Muzeul de Artă din Timişoara. La evenimentul care va începe la ora 17.30 vor participa şi cei doi timişoreni supravieţuitori ai "Experimentului Piteşti"
"Demascarea" este primul film documentar realizat profesional despre perioada în care peste 600 de studenţii români au fost trimişi la „reeducare” în închisoarea Piteşti, între 1949 şi 1951. Filmul scoate la iveală poveştile a şase dintre supravieţuitorii torturilor şi umilinţei din „Experimentul Piteşti”. „Ideea e veche. S-au făcut 3-4 documentare pe tema asta care însă circulă din mână în mână, fără să aibă parte de promovare şi distribuţie. La acest nivel nu s-a făcut încă un film, pentru care am primit sprijinul Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului”, a declarat Alin Mureşan, scenaristul filmului.
Doi „actori” bănăţeni
În „Demascarea” apar şi doi timişoreni: Emil Sebeşan şi Petru Cojocaru, ambii supravieţutori ai „Experimentului Piteşti”. „Sebeşan este foarte deschis şi direct. Vorbeşte cu detaşare despre lucruri grele. Spre exemplu, cum au mâncat fecale. Cojocaru e mai sensibil, mai retras”, a mai spus Alin Mureşan.
O dată cu filmul va avea loc şi lansarea cărţii „Piteşti - Cronica unei sinucideri asistate”, volumul II, cât şi a site-ului www.fenomenulpitesti.ro.
La eveniment vor participa cei doi deţinuţi politic Emil Sebeşan şi Petru Cojocaru, scriitorul Smaranda Vultur şi istoricul Alin Mureşan, scenaristul filmului "Demascarea".























































