Angajaţii service-urilor auto din Timişoara ies în stradă şi pichetează sediul firmelor de asigurări
0Asociaţia Societăţilor de Service Auto Independente va organiza un miting de protest marti, 19 aprilie, între orele 10-12, în faţa Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor-reprezentanţa Timişoara. Dupa pichetarea sediului CSA, protestatarii vor continua mitingul şi în faţa sediului societăţii Astra Asigurări-sucursala Timiş.
"Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA) - se află într-o profundă stare de pasivitate şi manifestă o totală lipsă de interes pentru supravegherea respectării depline a regulilor legislative de către firmele de asigurări din România. Problemele din piaţa de asigurări din România s-au agravat, numărul reclamaţiilor înregistrate la CSA crescând cu peste 30 la sută doar în ultimul an, fără ca nici o societate de asigurări să fi fost sancţionată şi descurajată de către CSA, instituţia care se pretinde a fi <<apărătorul drepturilor asiguraţilor>> precum şi autoritatea abilitată a <<proteja, în temeiul legii, consumatorii de produse de asigurări>>", a spus Dan Jivcu, reprezentantul asociaţiei.
Citeşte şi alte materiale scrise de jurnalistul Gerhald Ernst pe blogul acestuia!























































