Video Bărbatul surprins de un mal de pământ la Siret a fost salvat de pompieri. Intervenția a durat trei ore FOTO VIDEO
0Bărbatul care a rămas blocat după ce un mal de pământ s-a prăbușit în timp ce lucra la construcția rețelei de apă şi canalizare din oraşul Siret a fost scos de echipele de salvare ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU), anunţă pompierii din Suceava.



UPDATE
Potrivit oficialilor ISU, operaţiunea de extragere a acestuia a durat aproximativ trei ore, transmite Agerpres.
"Ajunși la locul solicitării, pompierii suceveni au găsit victima, care desfășura lucrări la un șanț de canalizare, acoperită de pământ până la nivelul capului, în stare de semiconștiență", se arată într-un comunicat ISU.
"După o muncă asiduă de aproximativ trei ore, bărbatul a fost extras de către pompierii militari de sub pământ şi predat unui echipaj SAJ cu medic. Acesta este stabil şi va fi transportat la UPU Suceava pentru investigaţii suplimentare şi tratament de specialitate", au precizat reprezentanții ISU.
Pentru misiunea de salvare, au fost alocate o autospecială de descarcerare, un echipaj de prim ajutor și două echipaje ale serviciului județean de ambulanță.
Știre inițială
Potrivit autorităților, pompierii militari au intervenit la fața locului cu două autospeciale dotate cu echipament specific şi o ambulanţă SMURD B2, cu sprijinul unui echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean.
"Pompierii militari au asigurat zona şi lucrează pentru extragerea bărbatului care se află în stare de semiconştienţă. Din primele informaţii, bărbatul executa lucrări la un şanţ de apă şi canalizare", au precizat oficialii ISU.
Inițial, bărbatul a fost acoperit de pământ până la nivelul capului. Acum, pompierii lucrează pentru extragerea membrelor inferioare ale bărbatului.