Olărițele de pe Valea Oltețului. Au fost premiate pentru talentul lor la Olimpiada Meșteșugurilor
0Maia (Maria) Cristina Stănculețu și Maysa Ștefana Nicola (eleve în clasa a VII-a) din Olt sunt două copile care au reușit să pună, din nou, ceramica de pe Valea Oltețului la loc de cinste, urcând la sfârșitul săptămânii trecute pe podiumul Olimpiadei Meșteșugurilor.

Fetele sunt ucenicele meșterului olar Mihai Trușcă din Olt și au învățat să modeleze lutul atât de bine încât să poată concura cu alți elevi, în cadrul unui concurs național, în mai puțin de un an.
Aventura elevelor a început vara trecută, în joacă, la Bibliotea Orășenească „Petre Pandrea” din Balș, acolo unde meșterul Mihai Trușcă și-a instalat roata pentru a le face copiilor vacanța interesantă.

„Am început cu doi copii și am ajuns la 30-40, atunci am început să-i programez pe zile, pentru că nu mai puteam nici să respirăm”, spune meșterul.
Pentru că interesul copiilor nu a scăzut nici atunci când s-au întors la școală, meșterul și roata au rămas să-i aștepte în incinta bibliotecii, fie înainte de a merge la școală, fie imediat după ore.
Maia și Maysa au fost printre cele mai sârguincioase, ajungând rapid la performanțe uluitoare, dezvăluia meșterul în toamna anului trecut. A urmat primul târg, în fapt și prima confruntare a elevilor cu alți copii-meșteri, a venit și primul premiu, iar de atunci copiii și-au propus să se pregătească suficient de bine încât să se confrunte cu alți copii practicanți ai meșteșugurilor, din toată țara.
Cele două fete au câștigat competiția județeană și astfel au ajuns să concureze cu alți 150 de copii din toată țara, la Muzeul Astra din Sibiu, locul în care se adună, de peste 15 ani, ucenicii marilor meșteri.
„Au făcut un spectacol acolo, a fost foarte frumos. Maia a luat locul I și un premiu special pentru păstrarea tradiției. A fost într-un costum foarte frumos și a fost răsplătită și pentru originalitatea vaselor de lut. Maysa, care a lucrat la roată, a luat premiul III”, a precizat meșterul.
„A făcut și o ocarină și cred că asta a contat cel mai mult”
Maia a fost încă din vara trecută cucerită de modelat lutul cu mâna. Meșterul olar Mihai Trușcă i-a arătat jucăriile de odinioară ale copiilor, făcute din lut, iar de atunci fata a avut un singur gând: să realizeze cu mâinile ei asemenea minuni.
A învățat repede să dea formă cățeilor și păsărilor, după care și-a pus maestrul la cea mai grea încercare: să o ajute să realizeze o ocarină, lucru care nu le este la îndemână nici olarilor cu experiență.
Ocarina este, cel mai probabil, obiectul cu care i-a cucerit definitiv și pe membrii juriului competiției naționale de la Sibiu, crede profesorul ei.

„A făcut și o ocarină și cred că asta a contat cel mai mult. Lucra la ea și a întrebat-o: știi să cânți? Da. Aveam una arsă deja și a lăsat-o pe cea crudă, a luat-o pe aia de pe masă și a cântat”, a povestit meșterul.
Maysa, deja un utilizator experimentat al roții olarului, a avut în schimb ghinionul ca fix la începutul competiției să afle că va trebui să lucreze la roata electrică, pentru prima dată, în condițiile unei concurențe acerbe.

„A fost o concurență mare, mă gândeam că nu luăm nimic, la olărit au fost și din Republica Moldova și din Bulgaria. Și lucrau bine de tot. Maysa a avut concurență cu olăritul. În final, doamna din juriu m-a felicitat și mi-a spus că fata era de locul II. Au trecut-o de la roată tradițională la roată electrică, pentru că aveau mai mulți copii. Fata a și spus că primul bolovan nu l-a făcut bine, dar s-a adaptat repede”, a mai dezvăluit meșterul îndrumător.
Modul cum a împodobit vasele cu simbolurile specifice ceramicii de pe valea Oltețului, dar și cum a știut să le explice sensul, a cucerit specialiștii, mai spune meșterul despre Maysa.
„A făcut și ornamentele: pomul vieții, coada de păun... Toți de acolo știu, de la muzeu, că sunt motivele specifice zonei noastre. Le-a făcut cu scoaba, lucrate frumos de tot. Spira a făcut-o, pe o farfurie, perfectă, nici eu nu o făceam așa”, și-a lăudat meșterul eleva.

Concursul a ținut patru zile, timp în care elevii din toată țara au lucrat în aer liber, sub ochii membrilor juriului și ai turiștilor.
Cusături tradiționale, olărit, încondeiat ouă, sculptat, țesut în război și multe-multe alte meșteșuguri practicate cu decenii în urmă în gospodăriile țărănești ar putea avea viitor, au arătat cei peste 200 de elevi (150 dintre ei concurând în cadrul olimpiadei, alți aproximativ 70 fiind prezenți pentru a face demonstrații) participanți la această ediție a Olimpiadei Meșteșugurilor.

„Au fost mai multe fete, dar au fost și băieți. Cel mai mult mi-a plăcut un potcovar de la Pitești, cu doi nepoți ai lui. A fost spectacol. Făcea potcoave la foale. Încălzea fierul ăla, curgeau apele de pe ei, băteau la ciocanul ăla pe nicovală de săreau scântei. Am știut că le dă premiul I, pentru că nu era nimic mai spectaculos”, a mai spus meșterul Mihai Trușcă.