Crimă în Lazuri. O bătrână a fost găsită dezbrăcată, într-o baltă de sânge (GALERIE FOTO şi VIDEO)

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Maria Kovacs de 62 de ani din comuna Lazuri a fost găsită în această dimineaţă într-o baltă de sânge. Procurorii au confirmat omorul, iar poliţiştii sunt în cautarea autorului. Surse judiciare au confirmat că exista deja un cerc de suspecţi, printre care şi ginerele femeii, Moldovan Ştefan de  34 de ani, care obişnuia să consume şi el alcool.

Maria Kovacs a fost găsită în această dimineaţă de ginerele său, care a intrat la femeie în curte ca să vadă cei trei porci pe care-i ţinea în curtea acesteia. Fiica femeii, soţul acesteia şi mama stăteau într-o casă la doar câţiva metri, peste drum.

Vezi aici mai multe fotografii

A fost găsită în chiloţi, într-o baltă de sânge
„Trupul ei a fost găsit azi-dimineaţă de fiul meu, ginerele ei. Obişnuiam să o vizităm des, chiar de mai multe ori pe zi, fiind în familie. În plus, noi aveam trei porci în coteţul din grădina ei. Fiul meu a intrat la porci şi a văzut că toate uşile sunt larg deschise. A intrat să vadă ce s-a întâmplat. A găsit-o pe jos culcată pe burtă. Era într-un chilot şi plină de sânge de la burtă până în vârful picioarelor. Nu am văzut cu ce a fost omorâtă, pentru că mi-a fost frică să intru. Fiul meu a chemat şi poliţia”, spune Moldovan Ilona, cusrca victimei.
Femeia povestea că Maria Kovacs a mai fost găsită odată inconştientă, vara trecută. Atunci însă urme de sânge erau în curte, iar ea era în casă. Nici până în ziua de azi nu s-a aflat ce s-a petrecut atunci. Femeia spunea că cineva a vrut să o omoare, dar nu se ştie cine şi de ce. „Şi atunci am anunţat poliţia dar degeaba. Nu s-a aflat nimic”, continuă femeia.
Un alt caz suspect pe care şi-l aminteşte Moldovan Ilona, este de anul trecut, când femeia a dispărut pentru câteva zile şi s-a întors acasă cu vânătăi. „Am anunţat poliţia şi atunci, dar după 2-3 zile s-a întors acasă. Nu ştim ce s-a putut întâmpla”, conchide bătrâna.

image

Vecinii: Obişnuia să bea şi avea des „musafiri”
Bătrâna omorâtă locuia singură de 13 ani, de când i-a murit soţul. Vecinii şi familia spun că ea obişnuia să consume alcool zilnic, în cantităţi mari, iar unii martori spun că aceasta era vizitată des de persoane de sex masculin. Unii spun că doar pentru a consuma alcool, alţii cred că femeia se prostitua.
„Era o femeie cunoscută în sat. Era frizeriţă înainte să se pensioneze şi era foarte apreciată de toată lumea. Niciodată nu au fost probleme cu ea, nu cerea de la nimeni nimic şi nu avea scandaluri. Singura ei problemă de vreo 20 de ani era că obişnuia să bea mult, mai ales de când i-a murit soţul”, declară Angela Kalsa, vecină.
Alţi vecini spun că vedeau bărbaţi frecventându-i locuinţa destul de des. Unii spun că obişnuiau să consume alcool împreună, iar alţii o bănuiesc de prostituţie. Poliţiştii se abţin de la comentarii în privinţa celor afirmate de vecini.

image

Există deja un cerc de suspecţi
Surse judiciare au confirmat că există deja un cerc de suspecţi. Anchetatorii caută autorul crimei. Ce spun membri familiei este că ginerele bătrânei ucise a fost dus la poliţie pentru audieri, asta pentru că el a fost cel care a descoperit cadavrul.
„Femeia de 62 de ani a fost găsită decedată în locuinţa ei. Prezenta urme de violenţă şi s-au găsit şi urme de sânge. Ea locuia singură. Cadavrul a fost transprotat la morgă în vederea efectuării autopsiei. Mâine vom şti mai multe detalii”, spune Marius Gânţă, de la Serviciul de Investigaţii Criminale.
„Trupul femeii a fost descoperit în această dimineaţă. Deocamdată nu putem da alte detalii decât să confirmăm că femeia a fost omorâtă. Cercetările continuă în vederea descoperirii autorului crimei”, spune prim-procurorul Marinela Marinela Pop, de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Satu Mare.

Ce spun anchetatorii după primele cercetări. Marius Gânţă, poliţist criminalist.

Satu Mare

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite