Liderul mondial în fabricarea de autobuze electrice, interesat să deschidă o fabrică în Europa. Judeţul din România vizat de investiţie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liderul mondial în fabricarea de autobuze electrice intenţionează să deschidă prima linie de producţie în Europa.

Rreprezentantul companiei Yutong a făcut o vizită în judeţul Iaşi, pentru a discuta despre o posibilă investiţie în cel mai mare parc industrial din Moldova.

Prezent la Iaşi, Herbert He, reprezentant al companiei Yutong, a declarat că autobuzele electrice fabricate de compania pe care o reprezintă sunt vândute în toată lumea, iar o fabrică în Europa este următorul pas în agenda Yutong. 

„Fabricăm orice tip de autobuz şi vehicule. Deocamdată, singura linie de producţie a noastră este în oraşul Zhengzhou, Henan, dar, cum vindem în toată lumea, ne-ar avantaja să avem o fabrică şi în Europa. Vom studia cu atenţie toate avantajele Parcului Industrial Miroslava”, a spus Herbert He, reprezentant al companiei Yutong.

Vizita la Iaşi vine ca urmare a întrevederii pe care Excelenţa Sa Jiang Yu, Ambasadorul Republicii Populare Chineze în România a avut-o în luna august cu preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi.

Compania Yutong deţine primul loc în ceea ce priveşte producţia şi vânzarea de autobuze electrice. 

Iaşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite