Cum a fost păcălit statul român să ofere 1 milion de lei unui analfabet. Metoda infailibilă de a face bani aplicată de românul cu „şcoala vieţii”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Deşi semna cu degetul, individul a păcălit statul de 1 milion de euro
Deşi semna cu degetul, individul a păcălit statul de 1 milion de euro

Deşi nu ştie să scrie şi să citească, un individ din judeţul Iaşi a păcălit statul roman să îi vireze în jur de un million de lei în conturi, drept returnare de TVA. Prejudiciul total comis prin evaziune de către Mihalache Stănescu a fost de aproximativ 1,7 milioane de lei, bani pe care statul ar vrea să-i recupereze dar nu prea are de unde.

Pentru ţeapa de sa, Mihalache Stănescu a fost condamnat, definitiv, la 4 ani şi 8 luni de închisoare, fiind deja încarcerat în Penitenciarul de Maximă Siguranţă din Iaşi. 

Judecătorii au pus şi sechestru pe bunurile bărbatului, însă e greu de crezut că statul va reuşi să-şi recupereze prea uşor paguba mult prea mare.

Mihalache Stănescu ar fi comis faptele de evaziune fiscală în perioada 2012-2014, când era administrator al unei firme. Un control al autorităţilor a relevat că individul a emis 272 de facturi false, scopul fiind de a deduce TVA-ul şi de a primi, ilicit, bani de la stat. În instanţă, individul s-a apărat că nu ştie să scrie şi să citească şi, din acest motiv, nu a ştiut că a comis fapte de evaziune fiscală.

„Susţinerea apărării că inculpatul ar fi analfabet şi nu ar putea, din acest motiv, să fie subiectul activ al infracţiunii de evaziune fiscală pentru care a fost cercetat nu poate fi primită, întrucât, chiar dacă ar fi reală, o astfel de susţinere nu este incompatibilă cu posibilitatea inculpatului de a săvârşi infracţiunea în discuţie“, au stabilit judecătorii ieşeni.

 

Iaşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite