Drum spectaculos din Munții Metaliferi, blocat după o alunecare de teren
0Pompierii au intervenit cu lopețile pentru a debloca un drum județean din Munții Metaliferi (Hunedoara), devenit inaccesibil în urma unei alunecări de teren.

O alunecare de teren a blocat, miercuri, 1 martie, Drumul Județean 706 Ilia – Țebea, care traversează Munții Metaliferi, în apropiere de satul Visca.
Alunecare de teren pe drumul din Metaliferi
Tone de pământ, dar și câțiva arbori au fost antrenați de prăvălirea unei părți din versant. Alunecarea s-a produs din cauza precipitațiilor din ultimele zile, susțin reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Hunedoara. Pompierii au intervenit cu lopețile pentru a îndepărta pământul de pe șosea.

„Alunecarea de teren s-a produs pe porțiunea de drum care traversează comuna Vorța, în zona Visca, neînregistrându-se victime sau autoturisme surprinse de căderea rocilor și a solului. Pompierii au deblocat un sens de mers pentru a asigura, într-o primă fază, reluarea parțială circulației autovehiculelor. Pentru deblocarea totală a căii rutiere acționează, la această oră, cu utilaje grele, echipe de muncitori de la societatea care administrează drumul județean”, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Hunedoara.
Drumul din Metaliferi, modernizat în urmă cu un deceniu
Drumul Judeţean 706 Ilia – Ţebea a fost modernizat în perioada 2010 – 2014, iar cea mai mare parte a traseului său de 33 de kilometri traversează pădurile din Munţii Metaliferi.
Drumul judeţean 706 leagă Valea Mureşului de zona Bradului - Valea Crişului Alb, pe ruta Ţebea – Vorţa – Visca – Sârbi (Ilia) şi scoate din izolare mai multe sate de munte.
În ultimii ani, pe durata iernii, şoseaua a fost închisă traficului rutier, din cauza riscurilor pe care le reprezintă pe serpentinele sale. Măsurile au fost luate de autorități, după ce în trecut, șoseaua a fost afectată pe mai multe porțiuni de alunecări de teren, prăvăliri de bolovani de pe versanți.
În anii trecuți, Drumul Județean 706 a fost rupt în unele locuri din cauza viiturilor și a fost inundate și acoperit cu aluviunile aduse de apă.
Se numără însă printre șoselele spectaculoase din județul Hunedoara, chiar dacă traficul rutier pe acest drum este unul redus, șoferii preferând alternativa de traseu mai rapidă și mai puțin sinuasă între zona Devei și a Bradului, Drumul Național 76.