Proiect spectaculos la Grădina Botanică din Galați: alei care produc curent electric din energia solară

0
Publicat:

Grădina Botanică din orașul Galați va avea alei care vor capta energia solară și vor produce curent electric. Totul în cadrul unui proiect realizat de către autoritățile gălățene cu fonduri europene.

gradina cj galati jpg

Joi, 20 iulie, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Galați, a fost aprobat proiectul tehnic pentru renovarea energetică a Complexului Muzeal de Științele Naturii “Răsvan Angheluță”. Este o investiție cu fonduri europene, în valoare de 15.120.547 de lei (TVA inclus), fonduri prin Planului Național de Redresare și Reziliență.

„Am aprobat proiectul tehnic, iar în zilele următoare vom obține și autorizația de construire, astfel încât în cel mai scurt timp să înceapă lucrările la această amplă investiție de modernizare a clădirii principale a muzeului. Vom realiza aici mai multe investiții verzi, care vor reduce consumul de energie și emisiile de CO2. Astfel, după implementarea proiectului, consumul de energie pentru încălzirea spațiului va scădea cu aproape 55%, iar emisiile de CO2 vor fi și ele reduse cu peste 50%”, a anunțat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați.

De asemenea, vor fi montate panouri fotovoltaice, pompe de căldură aer-apă si microcentrale de cogenerare de înaltă eficiență, precum și trei stații de încărcare pentru mașinile electrice.

În cadrul acestei investiții, va fi înlocuită tâmplăria exterioară și interioară, fațada clădirii va fi izolată termic, vor fi schimbate sistemele de încălzire și climatizare, se vor moderniza instalațiile de iluminat,  și vor fi instalate sisteme inteligente de umbrire în sezonul cald și de monitorizare a consumului de energie. 

Prima Grădină Botanică cu alei cu pavaj solar

Tot la Grădina Botanică, Consiliul Județean Galați a aprobat pe 28 iunie 2023, studiul de fezabilitate pentru un proiect de aproape 90 de milioane de lei. 

Așa va arăta noua Grădină Botanică de la Galați FOTO CJ Galați
Așa va arăta noua Grădină Botanică de la Galați FOTO CJ Galați

Proiectul va fi depus spre finanțare în cadrul Programului Regional Sud-Est 2021-2027, imediat ce apelurile de finanțare vor fi deschise.

„Este un amplu proiect prin care, cu ajutorul fondurilor europene, vom moderniza și transforma major Grădina Botanică, unul dintre cele mai apreciate și vizitate locuri din Galați. Astfel, va fi prima Grădină Botanică din țară care va avea și alei cu pavaj solar. Energia obținută astfel va fi folosită, pe lângă partea de iluminat, și pentru funcționarea a zece bănci <inteligente>, dotate cu internet wireless, porturi USB și sisteme wireless de încărcare a telefonului.  Mai mult, băncile sunt prevăzute și cu senzori pentru monitorizarea temperaturii, emisiilor de CO2, umidității și a presiunii atmosferice. De altfel, toate aceste date vor fi afișate și publicului vizitator, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați.

În plus, va fi amenajat un sistem modern de irigații, se va moderniza și sistemul de iluminat exterior, vor fi montate 20 de panouri de informare cu touchscreen, va fi creat un amfiteatru înnierbat și va fi amenajat un nou luciu de apă.

Grădina Botanică se întinde pe o suprafață de 18 hectare și are peste 1.300 de specii și soiuri (arbori, arbuști, subarbuști, liane, plante ierboase anuale și perene).

Galaţi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite