Inculpaţii vrânceni din dosarul retrocedărilor ilegale de pădure ar putea scăpa de acuzaţiile procurorilor DNA

0
Publicat:
Ultima actualizare:
În 2015, DNA a descins la Prefectura Vrancea
În 2015, DNA a descins la Prefectura Vrancea

Magistraţii Tribunalului Brăila, unde se judecă dosarul celor 13 vrânceni trimişi în judecată de DNA pentru fapte de corupţie, au decis miercuri, 5 aprilie,  trimiterea cauzei la Parchet Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - D.N.A. - Serviciul Teritorial Galaţi.


În acest caz, procurorul urmează să comunice judecătorului de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei.

Decizia poate fi atacată cu apel, dar trebuie menţionat că decizia judecătorilor reprezintă o mică înfrângere a DNA.

Reamintim că pe rolul Tribunalului Brăila a fost înregistrat dosarul penal 164/113/2017, pentru judecată pe fond, dosar în care mai multe persoane, nume sonore din Vrancea, actuali şi foşti funcţionari publici, sunt învinuiţi pentru fapte de corupţie.

Printre cei trimişi în judecată se află fostul prefect Mircea Dragoş Valentin, în prezent inspector guvernamental, Mioara Flenchea-fost subprefect, Daniela Olaru-arhitectul şef al judeţului, Daniel Bunghez-şeful ADS Vrancea, Emilian Diaconu-ex director la Cadastru, Laurenţiu Dumitrache-fost şef al Direcţiei Silvice Vrancea.

Pentru ce sunt învinuiţi

Procurorii DNA au cercetat în acest dosar modul ilegal cum s-a retrocedat o suprafaţă importantă de pădure, fără acte, de mai multe ori. Mulţi din inculpaţi erau atunci membri în Comisia Judeţeană de Fond Funciar, care aproba restituirea terenurilor.

Ce au reţinut procurorii în rechizitoriu

"În datele de 22.06.2006 respectiv 18.10.2006, inculpaţii menţionaţi mai sus, cu intenţie, şi-au încălcat atribuţiile de serviciu, în sensul că, în contextul reconstituirii dreptului de proprietate asupra unor terenuri, aceştia nu au verificat legalitatea propunerilor înaintate de Comisiile locale pentru stabilirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor din cadrul primăriilor comunelor Străoane, Răcoasa şi Ţifeşti, judeţul Vrancea, în special existenţa actelor doveditoare, pertinenţa, verosimilitatea, autenticitatea şi concludenţa acestora.

Ca urmare a acestei conduite, prefectul judeţului Vrancea a emis două hotărâri de validare a reconstituirii dreptului de proprietate pentru suprafaţa totală de 500 ha pădure care, la scurt timp, a şi fost vândută de proprietar cu suma totală de 1.350.000 lei.

Acest lucru a fost posibil în condiţiile în care persoana care solicita reconstituirea dreptului de proprietate nu a dovedit calitatea de proprietar expropriat (cererile au fost formulate pentru suprafeţe de pădure diferite, după autori diferiţi şi cu vocaţie succesorală diferită şi nici nu au fost depuse la dosar documente doveditoare ale amplasamentelor suprafeţelor de teren).

Direcţia Silvică Vrancea a comunicat că se constituie parte civilă în cauză cu suma totală de 13.834.235 lei (aproximativ 3 milioane euro).

Focşani

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite