VIDEO Cinci profesori şpăgari de la Facultatea de Medicină din Craiova nu mai au voie să le predea studenţilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Optzeci de profesori, studenţi sau asistenţi de la Universitatea de Medicină şi Farmacie din Craiova au fost audiaţi luni şi marţi într-un dosar de luare şi dare de mită. Cadrele didactice sunt acuzate că au primit mii de euro, în bani şi bijuterii, ca să îi scape pe studenţi de stresul examenelor şi să le dea note bune.

Lucica Roşu, Cristina Petrică, Dănuţ Firu, Daniela Denisa Cernea, profesori la Facultatea de Medicină din Craiova sunt cercetaţi pentru comiterea infracţiunii de luare de mită.

Bogdan Cotoi (cadru didactic universitar) este cercetat pentru complicitate la luarea de mită şi folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii.

VIDEO

Opt profesori din cadrul Facultăţii de Medicină din Craiova sunt suspectaţi de luare de mită

Raluca Eugenia Iovan (secretară) în cadrul Facultăţii de Medicină şi Framacie din Craiova este acuzată de trafic de influenţă şi folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii.

Procurorii au dispus faţă de cei şase profesori măsura controlului judiciar, iar pe toată durata măsurii le este interzisă exercitarea profesiei de cadru didactic. Din locuinţele acestora s-au ridicat  sume în lei şi valută (55.423 lei, 13.760 euro), precum şi sume în diferite alte valute, fiind ridicate înscrisuri şi bijuterii din aur (peste 500 de piese).

Profesorii suspectaţi de luare de mită ar fi primit, conform aceloraşi surse, banii în biroruri sau în maşini direct de la studenţi. Alţii au preferat ca studenţii cu restanţe să strângă banii şi să le cumpere anumite bijuterii scumpe.

Mai citeşte şi

FOTO VIDEO Cum primeau profesorii de la Medicină din Craiova şpăgile de la studenţi. Nume grele în lumea Medicală apar în dosarul de corupţie
 

Craiova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite