VIDEO Incendiul de la cinematograful Dacia din Cluj-Napoca a fost stins după două ore. Nu au fost victime
0
Incendiul izbucnit în jurul orei 16.00 la cinematograful dezafectat Dacia din cartierul clujean Mănăştur a fost stins după circa două ore. Au ars mobilierul şi materialul lemnos dintr-o încăpere. Nu se ştie cauza incendiului.
Pompierii au fost anunţaţi în jurul orei 16.00 de incendiul izbucnit la cinematograful dezafectat de mai mulţi ani - Dacia.Obiectivul din cartierul Mănăştur aparţine Primăriei Cluj-Napoca şi a funcţionat anii trecuţi ca discotecă. Incendiul a fost stins după două circa ore. Nu au fost victime, doar pagube materiale.
"Am venit cu două autospeciale, apoi, văzând dimensiunea incendiului am mai chemat două. Am avut probleme pentru că era blocat accesul persoanelor din afară (cinematograful este dezafectat de mai mulţi ani - n.r.). A ars material lemnos din fosta sală de dans în care a funcţionat discoteca Atlantic, puţin mobilier şi alte deşeuri. Nu am putut stabili cauza incendiului. După primele cercetări rezultă că nu sunt victime. Nu ştim cine a dat foc", a susţinut reprezentantul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Cluj.
Localnicii din zonă susţin că în fostul cinematograf locuiesc mai mulţi cerşetori şi este posibil ca aceştia să fi dat foc din greşeală clădirii. Un incendiu similar s-a produs anul trecut în vară.





