Ninge viscolit. Autostrada Soarelui rămâne închisă, trafic blocat între Lehliu şi Constanţa
0Autostrada Soarelui rămâne închisă de viscol pe tronsonul Lehliu Gară- Constanţa. Sâmbătă seară, drumuarii au reuşit să deszăpezească între km 12 şi 64, însă se circula controlat, sub supravegherea poliţiştilor rutieri pe ambele sensuri. În continuare, în Bărăgan, ninge viscolit de 3 zile.
Centrul Infotrafic le recomandă conducătorilor auto să nu pornească la drum în zonele afectate de viscol. În cazul în care călătoria nu poate fi amânată, şoferii sunt sfatuiti să-şi echipeze corespunzător autovehiculele pentru circulaţia în condiţii de iarnă. În cazul în care traficul rutier se va întrerupe din cauza zăpezii, conducătorii auto trebuie oprească autovehiculele în afara părţii carosabile, pentru a permite utilajelor de deszăpezire să intervină.
Poliţiştii rutieri au anunţat sâmbătă seară că circulaţia rutieră pe Autostrada Soarelui (Bucureşti – Constanţa) a fost reluată, pe ambele sensuri, între Capitală şi Lehliu-Gară, pe tronsonul kilometric 12 - 64. Deplasarea automobiliştilor pe sensul către Capitală se realizează însă controlat, aceştia fiind însoţiţi de echipaje ale poliţiei rutiere şi utilaje de deszăpezire.
Vă recomandăm şi:
Ambulanţă înzăpezită. Primarul din Vâlcelele a ajutat o gravidă să nască
50 de maşini, blocate pe A2, la km 79. Militarii de la ISU intervin la deszăpezire
Călători în siguranţă. Trenurile pe ruta Bucureşti-Constanţa, oprite în gări
Prăpăd: 75 de persoane înzăpezite pe DN4 şi DN41, 23 de localităţi fără curent
Trafic blocat pe calea ferată. Lista trenurilor anulate din cauza viscolului
Cod roşu de viscol în Bărăgan: vânt cu rafale de peste 85 km/h, vizibilitate zero