Buzău: Autorităţile refac intersecţia dintre şoseaua de centură şi Bulevardul Unirii,la cererea Poliţiei Rutiere

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ieşirea spre Ploieşti se va face pe o singură bandă, şi nu pe două, ca acum, după ce în intersecţia dintre Unirii şi şoseaua de centură va fi amenajat un rond din parapeţi de plastic.

Potrivit proiectului realizat de specialiştii din Primărie împreună cu poliţiştii de la Rutieră, centrul intersecţiei va fi prevăzut cu un rond din parapeţi de plastic, cu un diametru de opt metri.

La coborârea de pe podul peste linia ferată Nehoiaşu, sensurile de mers vor fi separate de un şir de parapeţi, pe o lungime de peste 30 de metri, aceeaşi construcţie fiind realizată şi dincolo de rond, spre Bulevardul Unirii. 

Vor fi create bretele care vor fluidiza circulaţia autoturismelor care vin de pe şoseaua de centură, pentru a se înscrie pe Bulevardul Unirii, fie pentru a intra în oraş, fie pentru a traversa podul şi să continue pe DN2. „La intersecţia bulevardului cu şoseaua de centură şi podul care trece peste calea ferată vom reamenaja zona prin crearea mai multor alveole pentru fluidizarea circulaţiei, în sensul că din centură vor avea accesul mult mai uşor urmând a ceda prioritatea numai autoturismelor care vin dinspre Ploieşti. Provizoriu vom avea parapeţi din plastic, albe şi roşii, urmând să fie înlocuite cu bordură pe parcursul anului”, a declarat Gabriel Baltă, directorul tehnic al Primăriei Buzău.

Poliţiştii buzoieni spun că reamenajarea intersecţiei va îmbunătăţi foarte mult traficul prin acest punct. „Cei care vor ieşi din Buzău vor vedea încă de la patinoar panouri succesive de preselecţie. Cei care aleg şoseaua de centură se vor înscrie pe banda din dreapta, iar cei care vor merge pe E85, vor alege banda din stânga. Din sens invers, va fi la fel. Cei mai avantajaţi vor fi cei care vin de pe şoseaua de centură. Aceştia nu vor mai acorda prioritate decât autoturismelor care vin dinspre Ploieşti. Va fi un mare câştig pentru fluidizarea circulaţiei prin acest punct”, a declarat comisarul şef Marian Şerbulea, de la Poliţia Municipală Buzău.

Toată zona va avea panouri de orientare şi indicatoare rutiere de reglementare. Amenajarea rondului şi a separatoarelor de sens adiacente, din parapeţi de plastic, va costa 40.000 de lei şi lucrarea se va încheia la începutul lunii mai.

În vecinătatea intersecţiei va fi montat, totodată, şi un stâlp de iluminat cu celulă fotovoltaică, pentru a face vizibilă noua amenajare. De altfel, primăria are în proiect extinderea până în această intersecţie a reţelei de iluminat, în următoarele luni. 

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite