Primăria Capitalei amenajează noi benzi dedicate mijloacelor de transport în comun

0
Publicat:
Ultima actualizare:

După ce au fost amenajate culoare dedicate mijloacelor de transport în comun pe Bulevardul Unirii şi pe Calea Dorobanţilor, reprezentanţii Direcţiei de Transporturi din cadrul Primăriei Capitalei au în plan amenjarea unor noi benzi de circulaţie.

Astfel, directorul Direcţiei de Transport din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti, Ion Dedu, susţine că vor fi amenajate alte două culoare noi pentru deplasarea mijloacelor de transport în comun. Primul culoar va fi realizat pe Splaiul Indepenţei – între Cotroceni şi Piaţa Unirii – în timp ce al doilea va fi realizat la Lacul Tei.

În schimb, spune Dedu, pentru ca acesta culoare să fie eficiente locuitorii oraşului ar trebui să le respecte şi să nu se mai ajungă în situaţia ca acestea să fie degradate sau distruse în totalitate. „Problema stă în reglemtare, pentru că la noi nu se respectă. În alte state, dacă e trasă o linie pe şosea nimeni nu o depăşeşte“, mai spune directorul.

Pista bicicliştilor de pe Uranus a fost distrusă

Primul tronson al Bulevardului Uranus a fost inaugurat la începutul acestui an, iar din întreaga lucrare face parte şi o pistă pentru biciclişti amenjată pe partea carosabilă. Chiar în primele zile de la inaugurare, stâlpişorii de plastic care delimitează banda bicicliştilor au fost distruşi, dar reprezentanţii municpalităţii i-au înlocuit. Astăzi, la câteva luni de la inaugurarea, banda bicicliştilor începe din nou să se rărească.

Pe porţiunea de doi kilometri, cuprinsă între Piaţa Victoriei şi strada Vasile Pârvan a Bulevardului Uranus, deschisă circulaţiei la începutul anului, au apărut primele probleme încă de atunci. O parte a stâlpiţorilor de plastic care delimitează banda bicicliştilor de parte carosabilă au fost distruşi, dar reprezentanţii municipalităţii i-au înlocuit.

Astăzi, la câteva luni de la deschiderea primul tronson al Bulevardului Uranus, pista destinată bicicliştilor a început să se rărească. O parte dintre stâlpişori au început să dispară, în timp ce alţii au fost pur şi simplu rupţi din banda în care sunt fixaţi pe partea carosabilă.

Pe aceeaşi temă:

Circulaţia tramvaiului 1, blocată pe un sens, după un accident

Bicicliştii cer în stradă „un oraş pentru oameni“, în timp ce Primăria Capitalei a promis în jur de 100 de kilometri de benzi destinate pedalatului

București

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite