Mieii au apărut în piețele Brașovului chiar înainte de Paștele catolic. Cât costă kilogramul
0Chiar dacă sunt deocamdată puțini, mieii și-au făcut apariția în piețele Brașovului. Dacă anul trecut un kilogram costa 40 de lei, de această dată prețul a crescut la 50 de lei pentru un kilogram.

Cu doar câteva zile înainte de cea mai mare sărbătoare a catolicismului, prețul kilogramului de carne de miel în piețele Brașovului este de 50 de lei, față de 40 de lei, cu cât s-au vândut anul trecut. Primii miei au apărut în Săptămâna Mare a Paștelui Catolic și sunt destul de mari, potrivit spuselor crescătorilor de animale.
Chiar dacă inflația a fost mai mare, producătorii spun că au mărit prețul doar cu cel mult 10 lei pe kilogram față de anul trecut.
„Avem miei de toate mărimile: sunt de 7 kilograme, de 15 și de 20 kilograme, dacă ne referim strict la carne. I-am crescut bine, le-am dat oilor numai hrană bună, așa că sunt mari cei născuți mai devreme. Anul trecut erau kilogramul 40-45 de lei, acum îi vând cu 50 de lei”, spune un crescător din Covasna.
„Mieii sunt frumoși. E mult de muncă până îi faci să fie buni de vânzare, trebuie să dai mulți bani ca să-I hrănești. Acum îi vând la prețuri între 40 și 50 de lei pe kilogram”, spune o altă crescătoare.
Clienți puțini, dar speranțe mari pentru Paștele Ortodox
Deocamdată, numărul clienților este mai redus, deoarece brașovenii sărbătoresc în cea mai mare parte a lor abia săptămâna viitoare. În plus, și aceștia sunt nemulțumiți de prețul ridicat al cărnii.
„Toate s-au scumpit față de anul trecut: carnea de miel a mai scumpă, toată carnea e mai scumpă, verdețurile s-au scumpit, legumele sunt mai scumpe, fructele sunt mai scumpe. Pentru noi, pensionarii e imposibil să avem o masă de Paște mai de Doamne-ajută”, spune un vârstnic.
„Prețurile sunt uriașe pentru noi. Acuma, trebuie să-i credem și pe ei, că nu-i ușor să crești oi, dar nu toată lumea își permite, la prețul de acum. Verdeața care se pune în drob sau la friptură e la un preț mai convenabil, dar tot înseamnă mult”, a spus un alt pensionar.
În această duminică, toți catolicii sărbătoresc Învierea Domnului. În cazul ortodocșilor, la finalul acestei săptămâni se sărbătoresc Floriile, iar Paștele sunt duminica viitoare.