Incendiu la Compania Apa

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Două echipaje ale pompierilor militari şi unul de prim ajutor de la SMURD au fost trimise la sediul Companiei Apa din Braşov, unde a izbucnit un incendiu. Focul a cuprins acoperişul clădirii, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Braşov, plt. Luiza Dănilă.

Compania Apa este recunoscută prin tarifele foarte mari la serviciile de apă şi canalizare, precum şi prin indemnizaţiile nesimţite ale şefilor şi membrilor Consiliului de Administraţie. Este, probabil, singura companie din lume unde directorul general încasează indemnizaţie doar pentru că braşovenii sunt de bună credinţă şi îşi plătesc lunar facturile.

Mai mult, pentru ca bătaia de joc să fie totală, braşovenii plătesc 100% cantitatea de apă consumată şi pentru canalizare, deşi normele europene spun că aceasta ar trebui plătită în proporţie de 80%.

Întreg scandalul declanşat în urmă cu câteva luni pe această temă a rămas fără ecou, deşi principalii acţionari la Compania Apa sunt Consiliul Judeţean şi Consiliul Local Braşov.

Braşov

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite