Adăposturile antiaeriene din Braşov, de la subsolul blocurilor, intră în curăţenie generală. Locatarii, somaţi să le elibereze
0
Ca să poată avea cu toţii beciuri, braşovenii care locuiesc la bloc au compartimentat adăposturile antiaeriene de la subsoluri. Acum, Primăria le trimite notificări că acestea trebuie aduse la starea iniţială
Dintre cele 141 de adăposturi antiaeriene de care dispune municipiul Braşov, foarte multe au fost compartimentate de locatarii blocurilor în care sunt amenajate acestea.
Dacă, în cazul celor care au fost transformate în depozit de murături, readucerea acestora la starea iniţială se poate face foarte uşor, mult mai complicat este în cazul celor compartimentate de către proprietarii apartamentelor din blocuri. Din acest motiv, Primăria Braşov vrea să se asigure că adăposturile vor fi utilizabile.
„Din 15 martie am început trimiterea de notificări către asociaţiile de proprietari pentru ca toţi cei care ocupă aceste adăposturi să le elibereze, astfel încât municipalitatea să înceapă programul de reabilitare şi reparaţii a tuturor celor 141 de adăposturi din municipiul Braşov, aflate în proprietatea municipiului”, a precizat Sorin Toarcea, purtător de cuvânt Primăria Braşov.
Unele dintre adăposturi nu au sistemul de alimentare cu energie electrică funcţional sau alte funcţiuni nu sunt disponibile.
Municipalitatea va demara lucrările necesare, cu ajutorul firmelor din subordine, RIAL şi Tetkron. Pentru ca lucrările să poată fi efectuate, primarul va propune Consiliului Local să aprobe o rectificare bugetară.