Distracţie periculoasă în mijlocul oraşului: un tânăr a fost la un pas să se înece după ce s-a dus cu barca pe Bistriţa în cod galben de inundaţii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un tânăr a fost la un pas să se înece luni seara, chiar în mijlocul oraşului, după ce şi-a luat un prieten, o barcă pneumatică şi au făcut rafting pe râul Bistriţa, deşi acesta se afla sub atenţionare cod galben de inundaţii. Un pompier l-a scos pe bărbat în ultima clipă din apa învolburată.

Doi tineri din Bistriţa s-au gândit să profite de apele învolburate ale râului Bistriţa şi să facă rafting, în ceas de seară, chiar în mijlocul oraşului, fără veste de salvare. Doza de adrenalină era cât pe ce să îi fie fatală unuia dintre tineri, după ce barca pneumatică în care se afla s-a răsturnat. 

Dacă unul dintre tineri a reuşit să iasă singur la mal, celălalt a fost dus de ape, reuşind să se prindă de crengile unuia dintre copacii de pe marginea râului. Colegul său de aventură a reuşit să cheme pompierii.

Unul dintre pompieri s-a dezbrăcat de haine şi a sărit în apă, înotând până în locul în care era bărbatul. Ajutat de doi bistriţeni, pompierul a reuşit să-l scoată afară pe bărbat. 

„Striga tare, l-am tras de mână, apa îl trăgea la fund, doar capul îi era la suprafaţă. Noi eram în gospodărie şi am auzit strigătele. Era conştient, nu şi-a pierdut conştienţa. Apa e foarte mare”, a declarat unul dintre bărbaţii care a ajutat la salvarea tânărului. 

Potrivit ISU Bistriţa, intervenţia a fost destul de dificilă, din cauza apei învolburate şi a debitului mare, existând posibilitatea ca atât pompierul, cât şi cel salvat să fie luaţi de ape. 

„Apele râului Bistriţa sunt extrem de învolburate, debitul este crescut. Totuşi doi tineri s-au aventurat cu o barcă pneumatică pe râul Bistriţa. La un moment dat, aceştia s-au răsturnat cu barca. Din fericire unul dintre aceştia a reuşit să iasă singur la mal şi a cerut ajutorul salvatorilor. Aceştia au găsit un tânăr de 22 de ani, agăţat de vegetaţia de pe marginea apei. Unul dintre colegi a reuşit să îl scoată în condiţii de siguranţă. Tânărul este conştient, însă în şoc hipotermic”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Bistriţa, Marius Rus. 

Vă mai recomadăm:

Un copil de un an şi jumătate a murit înecat într-o fosă septică. Acesta fusese lăsat nesupravegheat de mamă

Trupul unui adolescent care s-a înecat în urmă cu două zile în Someş, căutat cu scafandri

Bistriţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite