FOTO Baschetbalistele de la Universitatea Goldiş ICIM, în vizită la copiii cu probleme
0
Cei care au participat la acţiune
Patru baschetbaliste de la Universitatea Goldiş ICIM au însoţit grupa de voluntari a Centrului Judeţean Arad la întâlnirea săptămânală cu copiii de la INTEGRA – Asociaţia persoanelor cu dizabilităţi mentale.
Tinerele au participat la orele de terapie în grup şi au fost iniţiate în legătură cu particularităţile celor mici, având prilejul să petreacă timp de calitate alături de băieţii şi fetiţele Centrului.
„Veselia şi energia debordantă a copiilor au cucerit, ca de obicei, pe toţi voluntarii prezenţi, stabili sau temporari, vizita încheindu-se într-o atmosferă de bună-dispoziţie generală, zâmbete şi îmbrăţişări. De altfel, se întâmplă mereu ca toţi oaspeţii Asociaţiei INTEGRA să plece de aici surprinşi de drăgălăşenia şi puritatea celor mici şi să se întoarcă seduşi de capacitatea acestora de a se bucura de fiecare moment, după măsura vârstei lor. Ne dorim mult ca astfel de gesturi frumoase, impresionante, să se repete pe viitor, cu atât mai mult cu cât 1 Martie se apropie cu paşi înceţi, dar siguri, iar primăvara bate la uşă! Să nu uităm că a dărui un mărţişor nu înseamnă neapărat obiectul ce-l reprezintă, cât mai ales dorinţa de a face o bucurie adevărată celuilalt”, spune Laura Lia Bălaj, reprezentant al Centrului Judeţean de Voluntariat Arad.

Imaginea 1/4:
centru



