Extremele votului din Alba: cum a obţinut Iohannis peste 91% într-o comună din Munţii Sebeşului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Klaus Iohannis la Alba Iulia
Klaus Iohannis la Alba Iulia

Analiza votului exprimat de alegătorii din Alba la turul doi ala alegerilor prezidenţiale arată câteva extreme interesante. Una dintre aceste este scorul de 91,37% obţinut de Iohannis în comuna Şugag din Munţii Sebeşului. Este cel mai mare procent obţinut de Klaus Iohannis într-o localitate din Alba şi printre primele din ţară.

La Şugag Klaus Iohannis a avut un număr de 1.621 de voturi, în timp ce Victor Ponta a fost votat doar de 153 de alegători. Comuna Şugag este administrată de 14 ani de primarul Constantin Jinar, reprezentant al PNL. Apartenenţa politică a acestuia a contat într-o oarecare măsură, dar mai mult a contat istoria şi evoluţia locurilor de-a lungul secolelor. Comuna Şugag se află în Munţii Sebeşului, la o distanţă de circa 30 de km de municipiul Sebeş, într-o zonă relativ detaşată de restul judeţului. Majoritatea locuitorilor trăieşte din creşterea animalelor şi din turism, zona fiind una dintre cele mai spectaculoase din România. În plus Şugag-ul este legat prin drumuri directe cu Sibiul de unde a plecat preşedintele ales al României. 

În general, Valea Sebeşului a votat masiv cu Iohannis: în comuna Săsciori a avut un procent de 85,74%, adică 2749 de voturi. De asemenea, în municipiul Sebeş, fost burg săsesc în urmă cu sute de ani, Klaus Iohannis a câştigat cu un procent foarte mare - 75,60%, respectiv 12.391 de voturi. Toate acestea în condiţiile în care în Sebeş este un primar PSD. După Şugag, al doilea scor electoral a fost înregistrat în comuna Rimetea cu populaţie majoritar de etnie maghiară. Aici, Klaus Iohannis a fost ales de 89,69% dintre alegători (522 voturi).

De cealaltă parte, dar nu la diferenţe foarte mari, sunt localităţile miniere din Apuseni, în special cele din jurul Roşiei Montane, unde candidatul ACL a avut scoruri sub 60%. De fapt aici a şi pierdut singura localitate, comuna Bucium, unde a avut un pcocent 48%, cu 33 de voturi mai puţin decât Victor Ponta. Comuna are un primar membru PSD. În oraşul Abrud, unde, de asemenea există primar PSD, Iohannis a a înregistrat 50,64%, respectiv cu 38 de voturi peste Ponta. La Roşia Montană, Iohannis a câştigat cu 58,43%, la diferenţă de 210 voturi de contracandidatul său. Victor Ponta a fost văzut în această zonă ca un susţinător al proiectului Roşia Montană. Candidatul ACL a câştigat alegerile şi în celelalte trei oraşe din Apuseni, Cîmpeni, Baia de Arieş şi Zlatna. 

Raportat la situaţia de la nivelul întregului judeţ, Iohannis a obţinut scoruri foarte mari, de peste 80% şi în alte localităţi: Jidvei – 81,18% (2.166 voturi), Lopadea Nouă – 83,44% (1.321 voturi), Pianu - 81,59% (1.472 voturi), Săliştea – 81,48% (1.118 voturi), Avram Iancu – 82,48% (843 voturi), Cenade – 83,97% (435 voturi), Cergău – 80,51% (806 voturi), Daia Română – 84,56% (1.304 voturi). La nivel judeţean Iohannis a avut 143.898 voturi (69,59%), iar Victor Ponta – 62.875 voturi (30,40%).

Alegeri prezidenţiale 2014. Situaţia procentelor pe localităţi în Alba. Ponta a câştigat una singură, Iohannis - 77

Alegeri prezidenţiale 2014. Locuitorii din Alba au fost eroi în turul doi: aproape 70% din voturi pentru Iohannis

Peste 300.000 de oameni aşteptaţi la vot în Alba. Filmul alegerilor prezidenţiale 2014

Prezenţa la vot la alegerile prezidenţiale 2014. Turul doi în Alba

Rezultate alegeri prezidenţiale 2014. Turul doi. Când vom afla primele procente în judeţul Alba

Alegeri prezidenţiale 2014. Deţinuţii de la Penitenciarul Aiud îl vor preşedinte pe Victor Ponta

Alegeri prezidenţiale 2014: Ponta a pierdut în Alba şi în localităţile unde PSD a racolat primari de la PNL şi PDL

Primarul din Alba Iulia, oraş unde Ponta a pierdut clar alegerile, crede că Iohannis poate câştiga în turul doi

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Klaus Iohannis l-a zdrobit pe Victor Ponta în Alba

Alba Iulia

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite