Autorităţi din Bihor, în schimb de experienţă la Filantropia Ortodoxă Alba Iulia

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia a găzduit astăzi o delegaţie de opt persoane de la Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Bihorului şi Sălajului şi de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Bihor.

În cadrul întâlnirii a fost prezentat proiectul „Parteneriat public-privat în administrarea de servicii sociale - Model de excelenţă” cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007–2013.

Ca un model de excelenţă în furnizarea de servicii sociale a fost prezentat şi parteneriatul încheiat între DGASPC Alba, Arhiepiscopia Ortodoxă Română Alba Iulia şi Asociaţia Filantropia Ortodoxă şi a fost organizată o vizită la serviciile sociale înfiinţate prin acest parteneriat în Alba Iulia, Sebeş şi Oarda de Jos.

„În urma acestui schimb de experienţă se are în vedere deprinderea şi implementarea şi în judeţul Bihor a acestor exemple de bună practică dintre biserică şi autorităţile de stat“, se afirmă într-un comunciat de presă al Asociaţiei Filantropia Ortodoxă.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite