Alba: Prima tranşă de bani pentru reabilitarea Colegiului Bethlen Gabor din Aiud

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Colegiul Naţional Bethlen Gabor din Aiud va beneficia de una dintre cele mai importante investiţii derulate din fonduri europene în regiunea Centru. Pentru început s-a alocat suma de 85.000 euro dintr-un total de 7 milioane de euro.

Trei dintre cele opt clădirii, cea principală, şcoala primară şi internatul de băieţi, sunt într-o stare avansată de degradare.

Bani vor fi utilizaţi şi pentru dotarea a 17 săli de clasă cu echipamente IT.

Colegiul în sine, ca instituţie de învăţământ a fost înfiinţat în anul 1622, la Alba Iulia, după care a fost transferat la Aiud.

CITIŢI ŞI: Şapte milioane de euro pentru Colegiul Naţional Bethlen Gabor din Aiud

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite