Alba: Prima tranşă de bani pentru reabilitarea Colegiului Bethlen Gabor din Aiud
0Colegiul Naţional Bethlen Gabor din Aiud va beneficia de una dintre cele mai importante investiţii derulate din fonduri europene în regiunea Centru. Pentru început s-a alocat suma de 85.000 euro dintr-un total de 7 milioane de euro.
Trei dintre cele opt clădirii, cea principală, şcoala primară şi internatul de băieţi, sunt într-o stare avansată de degradare.
Bani vor fi utilizaţi şi pentru dotarea a 17 săli de clasă cu echipamente IT.
Colegiul în sine, ca instituţie de învăţământ a fost înfiinţat în anul 1622, la Alba Iulia, după care a fost transferat la Aiud.
CITIŢI ŞI: Şapte milioane de euro pentru Colegiul Naţional Bethlen Gabor din Aiud























































