Accident grav la Aiud: o femeie a murit, iar o minoră a fost rănită grav, lovite de o maşină de trecerea de pietoni. Şoferul era băut
0O femeie a murit, iar o alta a fost grav rănită, luni, la Aiud, după ce o maşină le-a lovit pe trecerea de pietoni.
Accidentul a avut loc pe o trecere de pietoni de pe strada Ioan Creangă din municipiul Aiud.
Potrivit IPJ Alba, un tânăr în vârstă de 23 de ani din Ciumbrud, aflat la volanul unui autoturism, nu a acordat prioritate de trecere unei femei şi unei minore, angajate în traversare pe trecerea de pietoni.
În urma accidentului, femeia de 63 de ani a decedat, iar nepoata acesteia, în vârstă de 11 ani, a fost rănită şi a ajuns conştientă la spital, fiind suspectă de fractură de picior.
Şoferul a fost testat, iar rezultatul a fost că a consumat alcool, fiind înregistrată o alcoolemie de 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat.