Un an cu suspendare pentru otravirea a 500 de oameni

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

In toamna anului 2001, peste 500 de persoane, majoritatea elevi, s-au imbolnavit dupa ce au mancat diverse produse de patiserie ale firmei Recopan Botosani infestate cu Salmonella. Patronii firmei -

In toamna anului 2001, peste 500 de persoane, majoritatea elevi, s-au imbolnavit dupa ce au mancat diverse produse de patiserie ale firmei Recopan Botosani infestate cu Salmonella. Patronii firmei - sotii Suster Aurel si Suster Valina - au fost actionati in judecata de toti cei vatamati, numarul de actiuni intentate de victime fiind fara precedent in istoria justitiei botosanene. Procesele au durat circa doi ani si jumatate. Cei doi patroni au fost dati in judecata pentru vatamare corporala din culpa. In cele din urma insa, instanta a hotarat ca ei se fac vinovati doar de nerespectarea masurilor de prevenire a bolilor molipsitoare, prin introducerea in consum a sute de produse de patiserie si cofetarie contaminate cu Salmonella. Pentru aceasta, patronii Recopan au fost condamnati la un an de inchisoare cu suspendare. In dosarul penal, de o amploare neobisnuita, "Recopan-Salmonella", au mai fost condamnati la cate noua luni de inchisoare cu suspendare doi inspectori ai Directiei generale pentru agricultura si industrie alimentara: Edith Lupu si Doina Iliescu Buzatu. S-a stabilit ca ei au dat dovada de neglijenta in serviciu atunci cand au semnat licenta de productie fara a verifica laboratorul de patiserie al S.C. Recopan SRL. In acelasi proces, patru cadre medicale care au completat carnetele de sanatate ale angajatilor firmei, consemnand in acestea mentiuni neacoperite in registrele de evidenta ale unitatilor medicale de care apartin, au fost condamnate la inchisoare pe perioade cuprinse intre sapte si noua luni, de asemenea cu suspendare. Este vorba de medicii Titiliuc Viorica si Macovei Stefania si de asistentele lor - Rotaru Mioara si Lica Anda Liana. Toate patru au fost acuzate de fals intelectual. Instanta a decis ca patronii societatii Recopan si inspectorii Directiei generale pentru agricultura si industrie alimentara Botosani sa suporte cheltuielile de spitalizare pentru toti bolnavii internati in urma toxiinfectiei alimentare provocate de produsele de patiserie. Conform hotararii judecatoresti, Spitalul "Sf. Gheorghe" din Botosani va primi ca despagubire suma de 1 miliard de lei, Spitalul Judetean Suceava - 164 milioane lei, iar Spitalul de boli infectioase din Iasi - 8 milioane lei. Patronii Recopan au anuntat ca vor face recurs, considerand ca aceste sume sunt umflate.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite