Turismul in scopuri estetice explodeaza in Romania
0Anul trecut, peste 25.000 de straini au venit "sa se faca" frumosi in Romania
In timp ce spitalele publice din Romania se zbat in mizerie, clinicile private de chirurgie estetica sunt intr-o continua dezvoltare, astfel ca tot mai multi straini aleg sa apeleze la medicii de aici pentru a fi supusi unor operatii estetice, mult mai ieftine decat in alte state, comenteaza AFP. In conditiile in care un lifting facial costa maximum 3.000 de euro, iar o rinoplastie cel putin 2.000 de euro, aceste operatii - ca si alte tipuri de terapii antistres - au preturi de trei ori mai mici decat in Europa Occidentala sau in Statele Unite. Pentru specialistii romani in chirurgie plastica, afluxul de pacienti americani, germani, francezi sau chiar japonezi veniti in Romania pentru operatii estetice reprezinta o sursa de profit. "In urma cu cinci ani, gratie unui imprumut bancar, am infiintat impreuna cu un prieten un cabinet medical, deoarece salariul meu la spital era de circa 150 de euro lunar. Acum am o clinica la care vin sute de pacienti pe an, majoritatea femei straine, care doresc operatii estetice la preturi relativ mici", marturiseste Tiberiu Bratu, proprietarul unui centru de chirurgie estetica din Timisoara. "Occidentalii pot merge si la capatul pamantului, in Thailanda sau Mexic, pentru a elimina primele riduri si a-si recapata finetea si stralucirea pielii. Dupa un zbor de doua sau trei ore, ei pot fi operati de chirurgi profesionisti dotati cu aparatura de ultima generatie", explica Elena Marincea, directorul unei clinici private din Bucuresti. In 2003, peste 50.000 de cetateni straini au venit in Romania pentru tratamente medicale, iar mai mult de jumatate dintre ei pentru operatii estetice, arata statisticile Ministerului Sanatatii, citate de AFP. "Cifrele - mult mai mari fata de cele din 2002 - sunt foarte incurajatoare. Daca s-ar face mai multa publicitate in strainatate, Romania ar putea deveni una dintre principalele destinatii ale turismului medical din Europa", este de parere Elena Marincea. In plus, noua clasa mijlocie din Romania este din ce in ce mai interesata de tratamentele termale sau de talasoterapie, practicate in clinici din Bucuresti sau de pe malul Marii Negre. Investitorii au cheltuit milioane de euro pentru construirea unor centre noi de tratament, cu decoratii de tip oriental, care le propun romanilor conditiile de care au fost privati in cei 50 de ani de comunism.
























































