Tribunalul Bucuresti a refuzat sa inregistreze partidul lui Sabin Gherman

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Procurorul de sedinta a motivat ca, potrivit statutului, Partidul "Liga Transilvania-Banat" ar milita pentru enclavizare

Tribunalul Bucuresti Sectia IV Civila a respins ieri cererea lui Sabin Gherman de inregistrare a Partidului "Liga Transilvania-Banat", prin sentinta civila nr. 25 din 13 noiembrie a.c. In cadrul sedintei de judecata, procurorul de sedinta a sustinut ca, prin obiectivele propuse, prin statutul si programul acestui partid, se incalca Legea partidelor politice si Constitutia tarii, potrivit careia statul roman este unitar si indivizibil. Or, potrivit statutului propus de Sabin Gherman, se cere autonomia administrativa si financiara a regiunilor istorice ale Romaniei, continute, de altfel, si in titlu. Procurorul de sedinta a exemplificat cu cazuri considerate negative din cauza conflictelor existente, precum Tara Basca in Spania, Corsica in Franta, Transnistria si Gagauzia.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite