Târgu-Mures: Angajaţi ai Azomureş retrimişi în şomaj tehnic

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Alţi angajaţi ai Azomureş vor fi trimişi acasă în şomaj tehnic.

După ce în perioada decembrie - februarie angajaţii Azomureş au fost trimişi în şomaj tehnic din cauza lipsei de comenzi pe piaţele internă şi externă, acelaşi motiv determină conducerea combinatului să decidă, din această săptămână, retrimiterea acasă a 700 de oameni. Vicepreşedintele sindicatului „Alternativa 2002” din Azomureş, Maria Dăndărău, spune că patronatul a comunicat că circa 700 angajaţi revin în şomaj tehnic, din cauză că se lucrează din nou pe stoc. „Se va acorda 75% din salariu, dar încă nu ştim perioada şomajului tehnic.

Miercuri se pichetează prefecturile din ţară unde există combinate chimice, urmând să ne alăturăm şi noi protestului fermierilor la Guvern”, a declarat Dăndărău. Atât sindicatele cât şi patronatul consideră că au fost duşi în eroare de promisiunile ministerelor Economiei şi Agriculturii, cum că se vor acorda subvenţii de 400 lei pe hectar pentru ca fermierii să cumpere îngrăşăminte chimice, măsură neagreată de Uniunea Europeană.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite