Sute de unguri au cerut renumararea voturilor de la scrutinul din aprilie
0Politia ungara a intervenit, joi, pentru a-i dispersa pe manifestantii care au blocat in cursul diminetii Podul Elisabeta din Budapesta si au intrerupt traficul, cerand o renumarare a voturilor de la
Politia ungara a intervenit, joi, pentru a-i dispersa pe manifestantii care au blocat in cursul diminetii Podul Elisabeta din Budapesta si au intrerupt traficul, cerand o renumarare a voturilor de la alegerile legislative din aprilie, transmite MTI. Grupul putin numeros al manifestantilor a folosit masinile personale pentru a bloca podul la capatul dinspre Buda, formand si un lant uman. Protestatarii au cantat imnul national, fiind inconjurati treptat de sute de persoane, dintre care unele sustineau actiunea protestatarilor, iar altele o criticau. Unii protestatari au declarat MTI ca actiunea lor nu a fost initiata de o organizatie, fiind expresia nemultumirii cetatenilor fata de o numaratoare incorecta a voturilor. Actiunea politiei, care a utilizat forte speciale si un elicopter, s-a desfasurat in doua reprize. In prima etapa a fost degajat capatul din Buda al podului, iar in a doua podul propriu-zis, in directia capatului din Pesta. Unii manifestanti au fost urcati in dube, dar seful politiei nationale, Laszlo Salgo, a negat ca agentii sai i-ar fi amenintat pe manifestanti cu folosirea fortei si a subliniat ca a fost folosita o forta minima. Dupa ce au fost alungati de pe pod, protestatarii s-au indreptat catre Piata Kossuth, pentru a ajunge in fata cladirii Parlamentului. Aflata in piata, politia nu intervenise, in primele ore ale dupa-amiezei, impotriva manifestantilor.
























































