Sute de familii, condamnate la frig

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Peste 400 de familii din Comăneşti, care mai sunt racordate la sistemul centralizat de furnizare a energiei termice, vor îngheţa iarna aceasta în case. Uzina Termică din Comăneşti a acumulat

Peste 400 de familii din Comăneşti, care mai sunt racordate la sistemul centralizat de furnizare a energiei termice, vor îngheţa iarna aceasta în case. Uzina Termică din Comăneşti a acumulat de-a lungul anilor datorii de peste 169 miliarde de lei vechi. Drept urmare, E.ON Gaz a sistat furnizarea de combustibil. "Dezastrul a plecat de la momentul dezmembrării şi vânzării la fier vechi a instalaţiei pe cărbune la preţuri păguboase pentru Uzina Termică", a declarat primarul oraşului Comăneşti, Viorel Miron. Începând din 2004, conducerea de atunci a uzinei a încercat demararea unor investiţii, printr-un contract cu o firmă turcească pentru producerea de energie termică în cogenerare. "În contract era stipulată o clauză de genul
iei, nu iei, plăteşti
. Consiliul Local nu a semnat precontractul, dar directorul de atunci al societăţii a semnat în numele nostru, ceea ce urma să fie un dezastru pentru Comăneşti", mai spune Viorel Miron. La scurt timp, frauda a fost descoperită, iar conducerea Uzinei Termice a fost demisă în mai, anul acesta. Datoriile au rămas în schimb neachitate, iar cei care au avut de suferit au fost cele 400 de familii care nu au avut bani pentru centrale de apartament.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite