Statul român, dat în judecată de un fost miner

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un fost miner din Petroşani, care a suferit un grav accident de muncă, a dat în judecată statul român la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, nemulţumit de cuantumul pensiei de invaliditate

Un fost miner din Petroşani, care a suferit un grav accident de muncă, a dat în judecată statul român la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, nemulţumit de cuantumul pensiei de invaliditate pe care o are. Petru Mârza, fost miner la mina Dâlja, a suferit, în 1975, un accident de muncă în urma căruia aproape a orbit. Considerându-se nedreptăţit de justiţia română, Petre Mârza s-a adresat Curţii Europene a Drepturilor Omului şi solicită statului român daune morale şi materiale în valoare de 250.000 de euro.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite