Spitalul din Giurgiu are sectie de dializa

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

La Spitalul Judetean Giurgiu a avut loc, ieri, inaugurarea unei sectii de dializa pentru bolnavii cu insuficienta renala cronica. Amenajarea spatiului a costat 2 miliarde de lei, iar cele 9

La Spitalul Judetean Giurgiu a avut loc, ieri, inaugurarea unei sectii de dializa pentru bolnavii cu insuficienta renala cronica. Amenajarea spatiului a costat 2 miliarde de lei, iar cele 9 echipamente pentru hemodializa, 200.000 de euro. "Fondurile necesare deschiderii sectiei provin numai din sponsorizari", a declarat dr. Costel Iorga, directorul Spitalului judetean. De hemodializa vor beneficia 46 de bolnavi, dintre care doi copii din judetul Giurgiu. "Pana la deschiderea acestei sectii, pacientii mergeau de trei ori pe saptamana pentru dializa la spitalele din Bucuresti. Datorita acestei sectii se vor economisi peste 3 miliarde de lei anual", a mai spus dr. Iorga. Dr. Daniela Bartos, ministrul Sanatatii si Familiei, a anuntat ca in scurt timp se va crea un registru national al bolnavilor dializati. In prezent, la nivel national beneficiaza de hemodializa aproximativ 1.000 de pacienti.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite