Saddam ii "da dracu'" pe judecatori si refuza sa mai vina la proces

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul calif din Bagdad, Saddam Hussein, a refuzat ieri sa mai apara in fata judecatorilor, fapt ce a determinat intarzierea celei de a cincea sedinte de audieri din procesul care i s-a intentat de

Fostul calif din Bagdad, Saddam Hussein, a refuzat ieri sa mai apara in fata judecatorilor, fapt ce a determinat intarzierea celei de a cincea sedinte de audieri din procesul care i s-a intentat de catre Inaltul Tribunal Penal irakian. Cu o seara inainte, el reprosase tribunalului ca aduce numai martori ,uzati si epuizati", iar el nu poate fuma si nu se poate plimba. ,Duceti-va dracu'", a spus Saddam in incheierea filipicii sale, nu inainte de a reaminti ca "de 30 de ani, e presedintele Irakului si conducator al irakienilor". Marti, tribunalul audiase cinci martori, intre care s-au aflat si doua femei, fiind primele reprezentante ale sexului frumos din Irak ce depun marturie in justitie. Ele au vorbit mascate de o cortina, iar identitatea nu le-a fost dezvaluita. Cele doua s-au referit la tortura practicata de serviciile de securitate ale fostului regim. In ce-l priveste, Saddam a declarat ca ,americanii si israelienii vor ca el sa fie executat si ca se vor simti mai mici decat puricii daca nu vor reusi sa-l condamne". Indiscutabil, vedeta audierilor a fost Barzan Hassan Ibrahim al-Takriti, unul dintre cei trei frati vitregi ai lui Saddam. Acesta s-a agitat tot timpul, a vorbit neintrerupt si a comentat afirmatiile judecatorului si ale martorilor. ,Sunt in criza, puteti sa ma executati daca doriti, dar, in Irak, trebuie sa se faca dreptate, ca si acestui conducator (era vorba de Saddam), tovarase Rizkar Amin" (presedintele tribunalului - n.n.). Cum se vede, el a folosit apelativul tovarase, ca pe timpul cand Partidul Baas era la putere, precizand ca e ,vorba de o onoare pentru el si un titlu de glorie". Tot lui Rizkar Amin i-a spus ca ,e pe cale sa judece istoria" si, de aceea, ,nu trebuie sa se increada in marturiile ignorantilor". ,Sunteti un democrat, ori un simplu judecator?", l-a interpelat el. Referindu-se la depozitia unui martor, el a opinat ca acesta ,a fost influentat, fiind sub protectie americana. Nu cer nici iertare si nici mila din partea americanilor". Fata lui Barzan a fost casatorita cu Udai, fiul cel mare al lui Saddam.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite