Regimul lui Saddam isi traieste ultimele clipe
0* Americanii, primiti cu flori in capitala: "Bush, Bush, multumim!" * Irakienii jefuiesc magazinele si cladirile guvernamentale * Pentagonul avertizeaza insa ca razboiul nu s-a terminat * Tikrit, orasul natal al lui Saddam, tinta atacurilor aliate * La Basra, britanicii ar putea incepe sa-i aresteze pe irakienii care fura din magazine
Haosul s-a instalat, ieri, la Bagdad, unde Saddam Hussein si fortele loiale regimului sau par a fi pierdut controlul. Mii de oameni au luat cu asalt cladirile guvernamentale, pentru a pune mana pe tot ce se putea lua: frigidere, cauciucuri, computere, televizoare, rafturi, jeepuri, chiar si ghivece cu flori. Birourile Organizatiei Natiunilor Unite din Bagdad au fost si ele vandalizate, iar Ministerul Comertului si cladirea Comitetului Olimpic irakian - organizatie condusa de Uday Hussein - au fost incendiate. In timp ce agentiile de presa transmiteau ca majoritatea fortelor irakiene din Bagdad au renuntat la lupta, abandonandu-si uniformele si amestecandu-se printre civili, armata americana care avansa din trei directii isi consolida, ieri, pozitiile cucerite in ultimele zile in capitala. Americanii s-au instalat in Bagdad cu aproape o intreaga brigada de vehicule blindate si mai multe mii de militari si au anuntat ca detin controlul aerian asupra intregului teritoriu irakian. Ieri, trupele coalitiei care au intrat in cartierul Saddam City din Bagdad, locuit in mare parte de siiti (minoritate religioasa ostila regimului lui Hussein), au fost intampinate cu flori de oameni euforici, care dansau pe strazi de bucurie ca au scapat de "tiran". Televiziunile au prezentat imagini cu irakieni care se razbunau pe Saddam, calcand in picioare pozele acestuia. Unii, incarcati cu obiecte furate, scandau "Bush, Bush, multumim!". Dupa amiaza, jafurile se raspandisera si in alte zone ale capitalei. Pe strada Palestina, unde pana de curand partidul Baas al lui Saddam Hussein organizase mitinguri, irakienii au patruns in depozitele Ministerului Comertului, iesind de acolo incarcati cu bunuri, iar in centru mai multi barbati, femei si copii au intrat intr-un magazin de mobila de unde au furat saltele. Corespondentii sunt de parere ca oamenii nu ar reactiona astfel decat in cazul in care ar fi convinsi ca Hussein a pierdut controlul asupra orasului, pentru ca, pana acum, asemenea de manifestari erau pedepsite aspru de regim. Ieri, pentru prima oara de la inceputul razboiului, ministrul Informatiilor de la Bagdad, Mohammed Saeed Al-Sahhaf, cel care pana acum era considerat portavocea guvernului, nu a mai tinut conferinta de presa obisnuita, semn ca de-acum conducerea irakiana este in deruta. Totodata, pentru prima oara, miercuri, jurnalistii straini aflati in capitala irakiana s-au trezit ca se pot deplasa liber, pentru ca insotitorii desemnati de regim sa-i urmareasca peste tot nu s-au mai prezentat la lucru. Americanii se asteapta in continuare la lupte grele Cu toate acestea, Comandamentul Central al armatei americane (CENTCOM) a avertizat ca acesta "nu este sfarsitul" razboiului si ca trupele coalitiei trebuie sa se astepte la "lupte inversunate in zilele care vor urma". In capitala se estimeaza ca ar mai exista inca 28.000 de fedaini, militii loiale lui Saddam Hussein. Fortele americane si-au extins insa aria de operatiuni, fiind prezente acum in aproape toate zonele orasului si se asteapta sa-si dubleze efectivele din capitala pana joi. Militarii SUA au capturat un aeroport militar de langa Bagdad, o inchisoare si au dat foc unor cazarme ale Garzilor Republicane. Soldatii coalitiei intampina inca o rezistenta acerba, dar dezorganizata si sporadica, din partea unor grupari de luptatori fideli lui Saddam, langa Universitatea din Bagdad si in alte zone ale capitalei. Si in afara Bagdadului, trupele coalitiei au inregistrat progrese. In nordul tarii, luptatorii kurzi, sprijiniti de fortele speciale americane, au preluat controlul asupra unui munte strategic de langa Mosul. Fortele americane si-au indreptat atentia asupra orasului natal al lui Saddam Hussein, Tikrit, considerat una dintre ultimele fortarete ale trupelor loiale presedintelui irakian. Potrivit americanilor, la Tikrit, Saddam Hussein si fiii sai s-ar putea simti in siguranta, preferand sa se retraga aici (daca nu cumva au facut-o deja). La Basra, oras cucerit de trupele britanice acum cateva zile, militarii au anuntat ca ar putea decide arestarea irakienilor care jefuiesc magazinele si cladirile publice. Fortele britanice vor sa restabileasca "ordinea si legea" in Basra, in conformitate cu legile internationale, pentru a permite sosirea ajutoarelor umanitare, care nu pot veni decat in conditii de securitate, a afirmat colonelul Al Lockwood, purtatorul de cuvant al fortelor britanice Golf. Rusia dezminte ca l-ar adaposti pe Saddam Hussein in ambasada de la Bagdad Moscova a dezmintit, miercuri, informatiile difuzate de mai multe canale mass-media din Occident si din lumea araba, potrivit carora Ambasada Rusiei la Bagdad l-a adaposti pe Saddam Hussein. "Aceasta afirmatie nu este adevarata", a spus purtatorul de cuvant al ministerului rus de Externe, Aleksander Iakovenko, considerand relatarile mass-media drept o noua incercare de a pune in pericol Ambasada Rusiei la Bagdad. Acum cateva zile, un convoi cu diplomati ai reprezentantei Moscovei in Irak a fost atacat, la iesirea din capitala. Un oficial libanez declarase in cursul dupa-amiezii de ieri ca liderul irakian s-ar fi refugiat la misiunea diplomatica rusa din Bagdad.























































