Reducerea tarifului social la energie cu 15% - suportata tot de consumatorii casnici

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

In paralel cu scaderea preturilor cu 0,6% are loc o majorare cu 1,2%

De la 1 octombrie se ieftineste energia electrica. Vestea buna vine de la Guvern, care vrea sa-si imbunatateasca imaginea in prag de iarna. Cu o zi inainte, ministrul Industriei si Resurselor, Dan Ioan Popescu, declara, intr-un interviu acordat ziarului Adevarul, ca "romanii vor avea o iarna fara scumpiri". Iata ca ministrii cabinetului Nastase s-au mai gandit si s-au grabit sa anunte o mica reducere a pretului la energia electrica, cu 0,6%. Un sprijin ceva mai substantial este acordat populatiei defavorizate, prin reducerea cu 15% a tarifului social, pentru un consum lunar de pana la 60 kWh. Cand a anuntat masurile luate de Guvern in sprijinul consumatorilor cu venituri reduse, purtatorul de cuvant al cabinetului Nastase, Claudiu Lucaci, a omis sa prezinte si un alt aspect deosebit de important: reducerea tarifului social se compenseaza cu o crestere cu 1,2% la tarifele standard pentru consumatorii casnici. Pentru a evita subventia incrucisata intre consumatorii industriali si cei casnici (practic, reducerea tarifului social cu 15% trebuia suportata de toti consumatorii), Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) este nevoita sa opereze majorarea pretului la consumatorii casnici (cei care nu se incadreaza la tariful social). Asa ca de ieftinirea anuntata beneficiaza doar consumatorii industriali si populatia cu venituri reduse (aceasta din urma, 40% din totalul consumatorilor casnici, s-a inscris la tariful social). Cei care consuma lunar mai mult de 60 kWh vor plati in plus de la 1 octombrie. Desi purtatorul de cuvant al Guvernului a anuntat ca reducerea tarifului social va fi suportata de societatea Electrica "prin masuri administrative interne", nici vorba de asa ceva. Tot consumatorii casnici ii ajuta, pana la urma, pe cei saraci, si nu Guvernul. Un lucru este clar: tariful social se reduce, de la 1 octombrie, de la 1.339 lei/kWh la 1.138 lei/kWh, adica cu 15%. Pentru consumatorii casnici inscrisi la tarifele de tip standard, ieftinirea este, de fapt, scumpire. ANRE ar trebui sa opereze mai intai o reducere a pretului cu 0,6% si, apoi, o crestere cu 1,2% (ieri nu se stabilisera noile tarife). De ce toata aceasta tevatura? Guvernul a vrut sa arate ca-i pasa de cei saraci!

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite