Video Primarul De Mezzo, mesaj pentru Bolojan: „Poate ar trebui să nu-i mai avem pe Florin Barbu la Agricultură, pe Grindeanu, pe Predoiu”
0Un primar PNL susținut de Ilie Bolojan în campania electorală de anul trecut îl „ceartă” pe premier că le cere românilor să se sacrifice „ca într-o familie”, dar nu se atinge de cei responsabili de dezastrul bugetar. Primarul dă și exemple: Barbu, Grindeanu, Neacșu, Predoiu.
Primarul Mario De Mezzo conduce municipiul Slatina din toamna anului trecut, învingându-l, la alegerile locale din iunie 2024, pe candidatul PSD Emil Moț. În campania electorală, De Mezzo s-a bucurat și de susținerea actualului premier Ilie Bolojan, într-unul dintre video-urile de campanie fostul primar al Oradei apărând alături de candidatul PNL.
Într-un mesaj video postat pe rețelele de socializare, primarul De Mezzo îl „ceartă” pe premier, avertizându-l că măsurile de austeritate anunțate vor îngreuna misiunea primarilor din toată țara. Nu aceasta ar fi însă cea mai mare nemulțumire, susține De Mezzo, ci menținerea în funcții a celor care sunt „parte din problemă”, deși cel mai potrivit ar fi fost ca ei să plătească pentru ce au lăsat în urmă.
Liderul PNL Slatina spune că șeful său de partid a folosit „neinspirat” metafora cu familia care are probleme, iar fiecare membru trebuie să se sacrifice pentru binele comun, iar asta pentru că „dacă unul joacă la păcănele toate veniturile familiei” problema nu se va rezolva doar pentru că ceilalți membri ai familiei vor munci să acopere deficitul.
„Să începeți prin a-i schimba pe cei care sunt parte din problemă”
„Domnule prim-ministru Ilie Bolojan,
Sunt Mario De Mezzo, primarul municipiului Slatina, omul acela pe care dumneavoastră l-ați susținut înainte de alegeri pentru a câștiga Primăria Slatina.
Mi-aș fi început mandatul mult mai bine dacă măsurile pe care dumneavoastră le promovați acum nu ne-ar fi afectat atât de rău administrația. Dar nici asta nu mă deranjează, pentru că am înțeles că toți trebuie să punem umărul.
Am văzut metafora pe care ați folosit-o în conferința de presă, cu familia. Am fost un pic dezamăgit, pentru că metafora asta cu familia o aud de șase prim-miniștri încoace. Și Ciolacu a folosit-o, și domnul Ciucă, și Cîțu, și Orban, cred că și Ponta și Dragnea au folosit-o tot pe asta. Când lumea nu știe cum să explice niște tăieri, zice – domnule, e ca-ntr-o familie. Eu sunt de acord și cu metafora asta cu familia. Dacă într-o familie unul cheltuie excesiv și ceilalți trebuie să muncească să acopere ce cheltuie acela excesiv, domne, cred că trebuie luate și niște măsuri ca omul acela să nu mai fie parte din angrenajul care cheltuie. Ce vreau să spun mai pe scurt: că ar trebui, poate, când noi toți suportăm și susținem cheltuielile nejustificate făcute de guvernele anterioare, domnul, poate ar trebui să nu-l mai avem pe Florin Barbu, alias Busi, la Agricultură, care-i parte din problemă, să nu-l mai avem pe Grindeanu, care-i parte din problemă, să nu-l mai avem pe Neacșu, parte din problemă și, poate să nu-l mai avem nici pe Predoiu, care și el e parte din problemă. Să nu mă acuze dușmanii că vorbesc doar de PSD. Deci poate că înainte să vă gândiți dumneavoastră cum să reducem noi toți cheltuielile și să suferim noi toți, poate că ar fi o idee bună să începeți prin a-i schimba pe cei care sunt parte din problemă și care sunt în continuare alături de dumneavoastră. Că eu mă îndoiesc că dacă unul joacă la păcănele toate veniturile familiei – păstrez metafora asta neinspirată a dumneavoastră – noi toți muncim mai mult dar ei nu mai joacă la păcănele. Mi-e foarte greu să cred asta. Deci poate că reevaluați un pic echipa guvernamentală cu care faceți aceste tăieri. Altfel, tot respectul și vă salut de la Slatina!”, a fost mesajul lui De Mezzo.
Stuful din Delta Dunării declarat pășune, „tunuri” din contracte pentru pază, lucrări supraevaluate
Ministrul Florin Barbu, primul nume menționat de Mario De Mezzo, este poate cel mai controversat nume din actuala echipă de miniștri. Acesta a concurat în PSD cu Sorin Moise (fost secretar de stat în MADR, actual senator, membru al Comisiei pentru agricultură) pentru a continua în fruntea Ministerului Agriculturii, Barbu fiind susținut de organizația PSD Olt. Barbu este protejatul secretarului PSD Paul Stănescu. În calitate de președinte al Comisiei pentru Agricultură din Camera Deputaților, acesta a inițiat modificarea unei legi care a permis trecerea a mii de hectare cu stuf și teren mlăștinos din Delta Dunării în categoria „pajiști”, astfel încât fiul lui Paul Stănescu și un consilier au putut încasa subvenție de la APIA. Plățile au fost în cele din urmă blocate. „Afacerea stuful” este acum investigată de Parchetul European.
O altă controversă este legată de perioada în care Florin Barbu a condus Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare (ANIF), perioadă în care actualului ministru i se mai spunea și „mafiotul de la ANIF”. ANIF a atribuit, în perioada 2017-2019, contracte de zeci de milioane de lei către firme considerate parte din rețeaua PSD Olt, fără ca apa să ajungă la fermieri. Lucrările au fost fie supraevaluate, fie prost executate, fie s-au decontat componente nelivrate, după cum semnala un fost ministru al Agriculturii, Adrian Oros. Tot în perioada în care Florin Barbu a condus ANIF, instituția a atribuit contracte de milioane de euro pentru pază către firme legate de cercurile lui Dragnea Jr.