Primăria Capitalei s-a apucat de afaceri imobiliare
0Municipalitatea vrea să plătească milioane de euro pentru o grădiniţă şi alte imobile de birouri aflate în zone istorice ale Bucureştiului Primarul Capitalei, Adriean Videanu, este
Municipalitatea vrea să plătească milioane de euro pentru o grădiniţă şi alte imobile de birouri aflate în zone istorice ale Bucureştiului
Primarul Capitalei, Adriean Videanu, este pregătit să scoată din vistieria instituţiei pe care o conduce câteva milioane de euro pentru a cumpăra case de valoare de pe piaţa liberă. Intenţia edilului general nu este însă împărtăşită de consilierii din Opoziţie care vor să se împotrivească iniţiativei imobiliare a primarului de a cumpăra case vechi.
Adriean Videanu are curaj. El va propune în prima şedinţă a consiliului general investiţii în domeniul imobiliar de aproximativ cinci milioane de euro. Este vorba de cinci clădiri din zona zero a Capitalei care sunt propuse pentru a fi achiziţionate în virtutea dreptului de preemţiune al municipalităţii, asupra unor imobile de patrimoniu.
Un sediu pentru grădiniţă, două milioane de euro
Imobilul de la numărul 10, de pe strada Radu Calomfirescu, arată ca după cutremur. Zona în care este plasat îi dă însă o valoare de două miloane de euro, iar Primăria Capitalei vrea să-l cumpere ca să-l transforme într-o grădiniţă. Geamurile sunt sparte, iar din balconul invadat de vegetaţie cad bucăţi de tencuială. Curtea oferă, în schimb, o privelişte mai frumoasă. În centrul ei se află o măsuţă înconjurată de iarbă şi pomi. Ieri, în curtea casei erau câţiva pensionari, foşti chiriaşi, care-şi aşteptau pensia. "Nu mai stăm aici de doi ani, de când a luat-o proprietarul, da' acu' cică o vinde", a spus una dintre fostele chiriaşe.
Între timp, o altă bătrână îşi lua ultimele lucruri de prin camere. "Casa nu mai are gaze, pentru că nu a avut cine să reînnoiască contractul", a mai spus pensionara care a locuit la parter. Dacă imobilul nu arată bine din exterior, oamenii care au locuit aici spun că zidurile groase sunt de mare folos iarna.
"La parter, sunt cinci camere, o garsonieră, două băi şi două bucătării. Sus, cinci camere, un apartament de două camere, două băi, două bucătării, cu un hol mare. Are încălzire bună, că zidul are grosimea de 60 de centimetri, iar pereţii au câte patru metri înălţime", mai spune femeia. În aceeaşi curte cu viitoarea gradiniţă se află şi casa unde locuieşte fostul mare fotbalist al FC Dinamo, Dudu Georgescu. Acesta are un apartament în corpul B al clădirii şi curte comună cu viitoarea grădiniţă.
Fostul sediu BRD, şi el pe lista lui Videanu
Printre achiziţiile de valoare ale primarul general, se află şi sediul fostei Bănci Române pentru Dezvoltare, de pe strada Doamnei. Surse din primărie spun că preţul pentru acest imobil se cifrează în jurul valorii de 10 miloane de euro.
"Nu am văzut un proiect, dar nu cred că se apucă acum primăria să ia sedii în care să facă hoteluri. Doar nu ajungem să stăm pe la recepţie", susţine Victor Adâr. În replică, Videanu o ţine tot pe-a lui: vrem să achiziţionăm tot ce e de valoare, urmând să îi găsim şi utilizare.
Alte sute de mii de euro pentru reparaţii
"Mi se pare aberant să dai două milioane de euro pe o grădiniţă veche, când cu preţul ăsta faci una nouă, cu mult mai multe utilităţi", spune liderul conservatorilor din consiliul general, Victor Adâr. El afirmă că imobilele vânate de Videanu sunt deteriorate şi că repararea lor ar costa câteva sute de mii de euro. "Trebuie renovate şi putem face lucrul ăsta pentru a păstra în patrimoniul Bucureştiului imobilele respective. Ele pot fi atât grădiniţe, cât şi spaţii pentru birouri", precizează Videanu. Înverşunat împotriva edilului Capitalei este şi liderul consilierilor social-democraţi. "Cred că asistăm la o măgărie imobiliară, iar cineva vrea să scoată nişte bani", spune liderul grupului PSD din Consiliul General, Doru Giugula.























































