"Preturi incredibile la medicamente, jocuri de interese, coruptie"
0"Am decis ca, de saptamana viitoare, toate achizitiile de medicamente si de materiale sanitare sa se faca prin licitatie electronica. S-a spus ca unii nu au calculatoare, Ministerul Sanatatii ii va
"Am decis ca, de saptamana viitoare, toate achizitiile de medicamente si de materiale sanitare sa se faca prin licitatie electronica. S-a spus ca unii nu au calculatoare, Ministerul Sanatatii ii va ajuta prin Directiile Sanitare", le-a spus premierul Adrian Nastase prefectilor, in videoconferinta de ieri, dupa ce, in sedinta de guvern, s-a facut o analiza pe zona Ministerului Sanatatii. Adrian Nastase a fost ieri extrem de suparat si destul de dur la adresa acestui minister, deoarece, spune el, "peste tot sunt reclamatii si nemultumiri, ceea ce a condus la concluzia ca sunt multe sume nejustificate, preturi incredibile la medicamente, jocuri de interese, coruptie". Nastase spune ca, in 2002, cheltuielile cu medicamentele s-au dublat fata de anul 2000 si este de neinteles de ce asemenea cresteri nu au condus si la imbunatatirea situatiei din spitale. Pe scurt, suspiciunea de coruptie l-a facut pe Adrian Nastase sa decida ca, incepand de luni, toata lumea va achizitiona medicamente si materiale sanitare folosind computerul. Un alt motiv de suparare al premierului este acela ca nu se respecta regulile stabilite de Executiv in domeniul Sanatatii. "In anumite judete, in conditiile in care in spitale numarul de paturi a scazut, numarul medicilor si asistentilor angajati a crescut. In perioada care urmeaza vom face o analiza foarte serioasa, iar cei care sunt responsabili de nerespectarea regulilor pe care le-am stabilit in acest domeniu vor trebui sa-si gaseasca un alt loc de munca", a spus Nastase, care si-a continuat critica referitoare la domeniul administrat de Daniela Bartos, manifestandu-si stupoarea ca "intr-unul dintre judete (Constanta - n.n.), acolo unde s-a stabilit ca anumiti directori de spitale trebuie inlocuiti pentru ca nu au respectat regulile impuse de Ministerul Sanatatii, directorul Directiei judetene sa nu puna in aplicare decizia respectiva". Premierul spune ca problemele in Sanatate tin de lipsa de disciplina si de lipsa de seriozitate atunci cand vine vorba de aplicarea unor masuri convenite. "Toata lumea din conducere este la nivel de doctor docent si nimeni nu mai respecta pe nimeni. Una este calitatea profesionala si alta este ierarhia administrativa, iar in perioada urmatoare, in aceste domenii in care nu se mai respecta absolut nimic din regulile decise, vom lua masuri foarte dure", a anuntat Adrian Nastase. O critica directa la adresa ministrului Sanatatii a fost facuta atunci cand premierul le-a spus prefectilor ca, desi a cerut o analiza privind situatia certificatelor medicale acordate celor care beneficiaza de ajutorul social, pentru a fi scutiti de obligativitatea celor 72 de ore de munca, materialul prezentat in Guvern a fost doar "o analiza generala", fara date concrete si fara sa se spuna daca s-a dat vreo sanctiune pentru cei care au dat certificate medicale false. Premierul a anuntat ca saptamana viitoare Executivul va mai avea o analiza serioasa referitoare la asigurarea medicamentelor in spitale si sustinerea programelor de imbunatatire a asistentei medicale, pentru ca "trebuie sa existe ordine, disciplina, autoritate si trebuie sa existe responsabilitate la nivelul fiecarui membru al Guvernului in sens clar sau al administratiei locale".
























































