Presedintele Iliescu a dormit azi-noapte la Kremlin
0* Delegatia Romaniei, transportata la Moscova cu trei avioane * Presedintele Iliescu s-a intalnit aseara, la Ambasada Romaniei, cu fostii colegi de facultate de la Moscova
Presedintele Romaniei, Ion Iliescu, insotit de circa 60 de oficiali guvernamentali, 50 de ziaristi si 320 de oameni de afaceri, a inceput ieri o vizita oficiala la Moscova, ocazie cu care va semna Tratatul bilateral si se va intalni cu presedintele Vladimir Putin. Inexistenta Tratatului bilateral a blocat dezvoltarea relatiilor romano-ruse mai bine de un deceniu. In '96, fostul ministru de Externe al Rusiei, Evgheni Primakov, a venit la Bucuresti pentru a parafa tratatul, dar, in ultima clipa, partea romana s-a razgandit. Acest lucru a inghetat relatiile politice dintre Moscova si Bucuresti. Negocierea tratatului a fost ingreunata de mostenirea istorica a relatiilor dintre cele doua tari. Partea romana a solicitat condamnarea pactului Ribbentrop-Molotov, prin care Romaniei i-au fost smulse Basarabia si Bucovina de nord si retrocedarea tezaurului romanesc trimis la Moscova in timpul primului razboi mondial. Partea rusa a refuzat orice dialog pe aceste teme. Acum, problemele au fost externalizate intr-o declaratie comuna, pe care o vor semna ministrii de Externe, Mircea Geoana si Igor Ivanov. Probabil ca apoi fiecare parte va interpreta in stil propriu daca documentul este sau nu parte integranta a tratatului... Semnarea Tratatului cu Rusia se doreste insa sa se refere la viitor, si nu la trecut. Din partea rusa exista resentimente, dar si deschidere. Fraza cel mai des spusa la Moscova de catre oficialii rusi a fost "suntem de acord sa uitam trecutul si sa privim catre viitor". Presa rusa si-a stapanit mai greu vechile obiceiuri. Astfel, un interviu al presedintelui Iliescu in Nezavisimaia Gazeta a fost deformat. Publicatia rusa a pus in gura presedintelui cuvinte pe care acesta nu le-a rostit, cum ca admiterea Romaniei in NATO si UE va conduce la unirea naturala cu Basarabia. Presedintele Iliescu a anuntat oficial ca va adresa un protest publicatiei. In acelasi timp, deschiderea Moscovei catre Ion Iliescu este evidenta. Presedintele face o vizita de stat in Rusia. El va fi cazat la Kremlin, lucru foarte rar chiar si pentru sefii de stat. In asteptarea intalnirii cu Putin de astazi, ieri, presedintele Iliescu s-a intalnit cu presedintele Dumei de Stat, Ghennadi Selezniov. Fara sa mai vorbeasca de mobila sa din Romania, cumparata in epoca sovietica, asa cum face la fiecare intalnire cu oficialii romani, Selezniov a promis ca in toamna va introduce in Duma Tratatul cu Romania pentru a fi discutat si ratificat. La Institutul de Stat pentru Relatii Internationale, presedintele si-a lansat in limba rusa cartea "Romania - renasterea sperantei". Rusii au omagiat activitatea politica a d-lui Iliescu de dinainte si de dupa revolutia din '89. Au fost evocate cu respect functia sa de conducere din cadrul PCR, marginalizarea care a urmat in urma dezacordurilor cu N. Ceausescu, activitatea sa politica "in cele trei mandate prezidentiale" - fapt contrat imediat de presedinte, care a explicat, inclusiv intr-o excelenta limba rusa, ca primul mandat nu se numara, fiindca atunci nu exista Constitutia. Evgheni Primakov a recenzat cartea presedintelui, unde a apreciat in mod deosebit conceptia acestuia privind rolul statului in economie. La randul sau, Ion Iliescu a facut o analiza asupra rolului si locului Romaniei in noul context international, s-a referit la NATO si UE, dar si la problemele globalizarii si incalzirii planetare. A urmat apoi forumul oamenilor de afaceri. Din cauza importurilor de petrol si gaze, deficitul balantei comerciale a Romaniei pe relatia Rusia depaseste un miliard de dolari anual. Situatia ar putea fi schimbata, pe de o parte, prin reintrarea firmelor romanesti pe piata Rusiei si, pe de alta, prin investitiile pe care rusii doresc sa le faca in tara noastra. "Procesul de privatizare din zona energetica, in special in zona distributiilor de gaze, intereseaza mari companii din Rusia", a declarat ministrul Industriilor, Dan Ioan Popescu, un factor-cheie al forumului de afaceri de la Moscova. Dupa o intalnire cu premierul Mihail Kasianov, aseara, presedintele Iliescu s-a regasit - fara presa - la Ambasada Romaniei de la Moscova cu fostii colegi de facultate de la Institutul Energetic din oras. Peste noapte, in interiorul Kremlinului, presedintele Romaniei a avut probabil un bun prilej sa reflecteze la momentul semnarii de astazi a Tratatului de baza si la posibilitatea unui viitor mai putin innegurat in relatiile cu Rusia.























































