Powell se intalneste cu ministrul de Externe nord-coreean

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Secretarul de Stat american Colin Powell s-a intalnit cu ministrul nord-coreean de Externe Paek Nam-Sun, cu ocazia forumului asupra securitatii in Asia (ASEAN), care a inceput miercuri, in Brunei, a

Secretarul de Stat american Colin Powell s-a intalnit cu ministrul nord-coreean de Externe Paek Nam-Sun, cu ocazia forumului asupra securitatii in Asia (ASEAN), care a inceput miercuri, in Brunei, a anuntat Departamentul de Stat. "Secretarul de Stat s-a intretinut intr-o maniera informala, timp de 15 minute, cu ministrul nord-coreean al Afacerilor Externe, la inceputul summitului ASEAN", a anuntat purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat, Richard Boucher. "El (Powell - n.r.) a luat nota de recentele declaratii facute de nord-coreeni, a reafirmat politica presedintelui George W. Bush si a subliniat ca, la viitoarele discutii, Statele Unite doresc sa abordeze mai multe subiecte, inclusiv proliferarea armamentelor", a precizat purtatorul de cuvant. Referindu-se indirect la declaratiile de deschidere facute saptamana trecuta de Phenian fata de Seul si Tokyo, Boucher a subliniat ca Statele Unite "vor lua in considerare declaratiile facute de nord-coreeni in ceea ce priveste intrevederile viitoare". Intalnirea din Brunei este primul contact la nivel inalt dintre cele doua state de la preluarea puterii de catre administratia Bush. In primavara acestui an, intr-un discurs controversat, presedintele american a plasat Coreea de Nord pe asa-numita "axa a raului", alaturi de Irak si Iran.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite