Penalitatile pentru rau-platnici scad de la 0,3 la 0,1% pe zi

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Consumatorii industriali si casnici care nu-si platesc la timp facturile la energia electrica si termica vor plati penalitati in valoare de 0,1% pe zi. Printr-un ordin al Autoritatii Nationale de

Consumatorii industriali si casnici care nu-si platesc la timp facturile la energia electrica si termica vor plati penalitati in valoare de 0,1% pe zi. Printr-un ordin al Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE), penalitatile datorate pentru neplata in termen a facturilor la energie au fost reduse de la 0,3% la 0,1% pentru fiecare zi de intarziere. "Penalitatile pentru neplata facturilor la energie sunt egale cu cele utilizate pentru neplata obligatiilor fata de bugetul de stat", ne-a declarat Ion Lungu, presedintele ANRE, adaugand ca "astfel s-au pus in aplicare si prevederile articolului 25 din Legea serviciilor publice". Noile penalitati au intrat in vigoare incepand cu 14 mai. Reducerea acestora are loc in momentul in care producatorii si furnizorii de energie electrica si termica (Electrica, Termoelectrica) pun in aplicare operatiunea "marea debransare". "Penalitatile se platesc in general cu mare greutate. Speram ca, acum, datornicii "se vor grabi sa le achite", a mai spus Lungu.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite